Nowe stawki za wodę i ścieki
(20.03.2017)

Woda w Żarowie dalej będzie najtańsza w powiecie. Od 1 maja zaczną obowiązywać nowe stawki za wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zgodnie z nową taryfą, od 1 maja 2017 roku do 30 kwietnia 2018 roku Żarowianie za zużycie 1 metra sześciennego wody zapłacą 3,65 złotych.

Zmiany odczują również odbiorcy przemysłowi, którzy od początku maja za wodę płacić będą 4,69 złotych i 10,18 złotych za ścieki. Nowe stawki zaproponowane przez żarowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji nie będą jednak mocno odczuwalne przez mieszkańców gminy Żarów, bowiem gmina dopłaci za pobraną wodę oraz odprowadzenie ścieków. Podczas sesji Rady Miejskiej w czwartek, 16 marca radni, na wniosek burmistrza Leszka Michalaka jednogłośnie zadecydowali, że gmina będzie dopłacać do taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Dzięki temu nie zapłacimy więcej, bo gmina dopłaci nam do każdego metra zużytej wody. - Pod wpływem zewnętrznych opłat, podatków, opłat za korzystanie z środowiska, związanych z dzierżawą, które ponosi Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Żarowie nastąpił znaczący wzrost kosztu działalności zakładu. Aby nie obciążać podwyżkami naszych mieszkańców chcemy wprowadzić dla nich dopłatę z tytułu zakupu wody i odprowadzania ścieków - mówił podczas posiedzenia burmistrz Leszek Michalak.

Nowe stawki i tak są najniższymi w całym powiecie świdnickim. Najwięcej za metr sześcienny wody 5,48 złotych płacą mieszkańcy Świebodzic. W Jaworzynie Śląskiej stawka ta wynosi 3,86 złotych, w Świdnicy 3,68 złotych, a w gminie Świdnica 4,30 złotych. - Dla nas najważniejsze było, aby mieszkańcy nie odczuli żadnych zmian, a dzięki dopłacie z budżety gminy Żarów wszyscy tylko na tym zyskamy. I to nie jest żadna podwyżka, tylko zwykła regulacja, dostosowanie stawek - podkreślał Waldemar Baranowski prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Żarowie.

Uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie gminy Żarów oraz dopłaty do taryf została przez radnych przyjęta jednogłośnie.

Ceny i stawki opłat za dostawę wody oraz odprowadzanie ścieków

(wyciąg z taryf obowiązujących na terenie Gminy Żarów w okresie
01.05.2017 – 30.04.2018 r.)

Taryfowa grupa odbiorców

9,43

10,18

* - cena uwzględnia dopłatę Gminy Żarów do wody w wysokości netto 0,75 zł/m3