Wiadomości z miasta i gminy

    

 

Remonty świetlic wiejskich na półmetku 
(06.04.2017)

A A A

  

Świetlice wiejskie w Mrowinach, Przyłęgowie i Mielęcinie powoli zmieniają swój wizerunek. Na końcowe efekty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, choć już dziś widać, że zniszczone budynki odzyskują utracony blask. Nowe instalacje, zmodernizowane sanitariaty, wyremontowane podłogi, remont piwnic, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, a niebawem także nowa elewacja. 

Prace remontowe, które trwają obecnie na świetlicach wiejskich nabierają rozpędu. - Kiedy w listopadzie rozpoczynaliśmy prace na świetlicy w Mielęcinie obiekt był w bardzo złym stanie technicznym. Od tego czasu minęło kilka miesięcy, a w budynku powstała toaleta dostosowana także do użytku osób niepełnosprawnych, której wcześniej tutaj brakowało. W tej chwili kończymy docieplać ściany zewnętrzne, bo wszystkie instalacyjne prace wewnątrz budynku zostały już dawno zakończone. W planach jest jeszcze montaż nowego ogrodzenia - mówi Dariusz Kasprzak kierownik budowy Firma Ogólnobudowlana wykonawca inwestycji w Mielęcinie.

Nowy wygląd zyskuje także budynek świetlicy wiejskiej w Przyłęgowie. Zniknęła stara drewniana podłoga, a w tej chwili trwają tam prace przy wymianie instalacji elektrycznej i hydraulicznej. - Ruszyliśmy z remontem budynku świetlicy wiejskiej w Przyłęgowie. Kładziemy płytki, ściany są wstępnie przygotowane pod okładziny, ale na więcej efektów trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Będą kładzione tynki mozaikowe, wykończymy ściany, zafugujemy płytki. A w końcowym etapie czeka nas jeszcze remont elewacji i montaż nowego ogrodzenia wokół budynku świetlicy - wyjaśnia Kamil Zdziebło z firmy BUDOM, która realizuje remont świetlic wiejskich w Mrowinach i Przyłęgowie.

Mrowiny, Mielęcin i Przyłęgów to kolejne wsie na terenie gminy Żarów, które zyskają wyremontowane świetlice wiejskie. I choć na kompleksowe modernizacje czeka jeszcze wiele obiektów, systematycznie każdego roku przybywa tych wyremontowanych. Wiele w tym także zasługi samych mieszkańców, którzy dbają o swoje sołectwa. - Świetlice wiejskie to nie tylko centrum rozrywki, ale też miejsce, gdzie na spokojnie można się spotkać i porozmawiać o różnych problemach. Dają społeczności wiejskiej duże możliwości dla wypełnienia czasu wolnego. W budynkach są organizowane różne imprezy okolicznościowe, ale także po prostu zebrania z mieszkańcami wsi. Bo to od nich w dużej mierze zależy, jak te obiekty są wykorzystywane. Nie mam żadnych wątpliwości, że mieszkańcy Mrowin, Mielęcina i Przyłęgowa mają już wiele planów, związanych z użytkowaniem wyremontowanych obiektów - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Modernizacja świetlic wiejskich kosztować będzie dokładnie 833 032,99 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 699 734,03 zł. Dofinansowanie przyznane zostało ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Wniosek na realizację tej inwestycji złożyło Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Magdalena Pawlik

 

Świetlica wiejska w Mielęcinie

   

   

   

   

 

Świetlica wiejska w Przyłęgowie

   

   
 
   
 
   
 
   
 
 


  


strona główna  |  do góry  |