Ruszyła termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Żarowie
(26.04.2017)

Projekt: Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Żarowie przy ul. 1 Maja
Dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej nr 3 "Gospodarka niskoemisyjna"
Działania nr 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej
i sektorze mieszkaniowym
Poddziałania nr 3.3.4 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności
publicznej i sektorze mieszkaniowym - konkursy dla beneficjentów
realizujących przedsięwzięcia na terenie ZIT AW
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 1.240.002,86 zł
Kwota dofinansowania: 659.681,52 zł

Rozpoczęły się prace związane z termomodernizacją budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie. W ramach prac remontowych, które zostaną tutaj przeprowadzone szkolna placówka zyska nowe okna, drzwi, wentylacje, a jej wizerunek zmieni także nowa elewacja. Pierwsze roboty właśnie się rozpoczęły i przyszkolny teren powoli zamienia się w plac budowy. Na znaczny postęp będziemy jednak musieli poczekać do sezonu letniego, kiedy dzieci opuszczą szkolne mury na wakacje. Wtedy też wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, a budynek pokryje się nową elewacją. - Pierwsze prace remontowe, które rozpoczęły się jeszcze w marcu polegały głównie na oczyszczeniu terenu. Pracownicy skuli także tynki, zerwali stary styropian i nałożyli opaskę betonową na ścianach fundamentowych. W tej chwili nakładana jest izolacja pionowa na ścianach i przyklejany nowy styropian. Pracujemy również przy wymianie niedrożnych rur kanalizacyjnych. W następnym etapie czeka nas wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, położenie nowych tynków, a na końcu budynek zyska nową elewację - wyjaśnia Piotr Neczaj z Referatu Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Termomodernizacja budynku szkoły w Żarowie to ważna i długo oczekiwana inwestycja. Szkoła posiada nowoczesne boisko lekkoatletyczne, plac zabaw, dobrze wyposażoną salę gimnastyczną, a w ostatnim czasie sale lekcyjne, sanitariaty, hol i przejścia komunikacyjne zostały gruntownie zmodernizowane. Teraz przyszedł czas na zmianę wyglądu budynku od jego zewnętrznej strony. - Termomodernizacja budynku szkoły z pewnością przyniesie efekt na wielu płaszczyznach. Od ekologii, poprzez oszczędności na kosztach ogrzewania, po estetykę budynku. Przypomnę tylko, że dzięki montażowi powietrznej pompy ciepła obniżone zostaną koszty energii generowanej przez obiekt. A w zamian będziemy mogli zakupić nowe pomoce dydaktyczne do szkoły, wyposażyć ją w nowoczesny sprzęt czy przeprowadzić kolejne inwestycje i remonty. Poprawią się również warunki nauki naszych uczniów i pracy wszystkich nauczycieli - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Projekt "Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie", w ramach którego realizowana jest inwestycja otrzymał 659.681,52 złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 1.240.002,86 złotych. To kolejny wniosek złożony przez gminę Żarów, który uzyskał tak duże dofinansowanie.