Rozpoczął się maturalny maraton
(04.05.2017)

Od czwartku, 4 maja we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych trwają egzaminy maturalne.
Maturalny stres rozpoczął się od pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jutro czekają ich zmagania z matematyką, a potem obowiązkowy egzamin z języka obcego. Na koniec jeszcze egzaminy ustne...

- Uczniowie naszej szkoły długo przygotowywali się do egzaminu dojrzałości. Z każdego przedmiotu, który zdają mieli po kilka egzaminów próbnych, nie licząc Ogólnopolskiego Egzaminu Próbnego. Stąd to nasze dobre przygotowanie uczniów do matury, które każdego roku skutkuje prawie stuprocentową zdawalnością - mówi Dorota Jasztal dyrektor żarowskiego Zespołu Szkół.

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Dobrze zdany daje przepustkę na wymarzone studia. Sesja egzaminów maturalnych potrwa do 26 maja.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 30 czerwca br. Tego samego dnia (30 czerwca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Dziś maturzyści pisali egzamin z języka polskiego. Do wyboru były trzy tematy:

"Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz do wybranych tekstów kultury" - tak brzmiała treść jednego z zadań maturalnych.

Abiturienci musieli zmierzyć się też z tekstem o wymieraniu języków i odpowiedzieć na pytania z nim związane. Był też fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie, jaką przyniosło mu dzieło "Quo Vadis".

Jeśli chodzi o interpretację wiersza, maturzyści mierzyli się z utworem "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego.