Umowa na zakup wozu strażackiego podpisana
(09.05.2017)

Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej potwierdziła przyznanie dofinansowania na projekty złożone przez gminę Żarów. Wszystkie wnioski, o których pisaliśmy już wielokrotnie wcześniej, doczekały się pozytywnej weryfikacji. Niektóre z inwestycji są już realizowane, a inne muszą jeszcze poczekać na ogłoszenie przetargów, jego rozstrzygnięcie i podpisanie umowy z wykonawcą.

Na zdjęciu wóz Mercedes Atego, który w 2015 roku trafił do jednostki
Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarowie

Wśród tych projektów jest także wniosek "Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - projekt partnerski gmin pod przewodnictwem Gminy Świdnica" złożony wspólnie z gminami: Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Jaworzyna Śląska, Leśna, Męcinka, Siekierczyn, Strzegom, Świdnica i Udanin. Umowa na dofinansowanie sprzętu pożarniczego, który będą mogły, w ramach realizowanego projektu, zakupić gminy, została już podpisana. Został już także ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy, a termin składania ofert mija 22 maja.

Przypomnijmy, że kolejny, zupełnie nowy wóz ratowniczo-gaśniczy trafi do strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Żarów. Tym razem nowy nabytek zasili jednostkę OSP w Pożarzysku. - O tym, jak ważna jest praca strażaków przekonujemy się każdego dnia. Do ich zadań należy nie tylko gaszenie pożarów. Straż Pożarna jest wzywana do wypadków i kolizji, do usuwania powalonych na drogę drzew, do wyważania, drzwi gdy zachodzi podejrzenie, że w domu lub mieszkaniu ktoś zasłabł oraz do pomocy przy podtopieniach i zalaniach. Z tego względu ważne jest, aby strażacy mogli w swojej służbie wykorzystywać nowoczesny i niezawodny sprzęt. A bezpieczeństwo mieszkańców to podstawa, dlatego od kilku lat systematycznie, przy współudziale pozyskanych środków finansowych oraz własnych z budżetu naszej gminy, wyposażamy jednostki w nowoczesny sprzęt - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Projekt "Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - projekt partnerski gmin pod przewodnictwem Gminy Świdnica" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość inwestycji wyniesie 6 563 000,00 zł, a dofinansowanie 4 174 720,02 zł.

Zobacz:

1. ogłoszenie o zamówieniu: w Dz.U.U.E. -

2. link do dokumentacji przetargowej -

3. skan podpisanej umowy:
    Umowa o dofinansowanie projektu partnerskiego OSP