Wiadomości z miasta i gminy

    

 

Nowy wóz strażacki trafi do Pożarzyska 
(20.07.2017)

A A A

  

Jeszcze w tym roku do strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Pożarzyska trafi nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. To efekt udziału gminy Żarów w projekcie partnerskim pn. "Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - projekt partnerski gmin pod przewodnictwem Gminy Świdnica" złożony wspólnie z gminami: Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Jaworzyna Śląska, Leśna, Męcinka, Siekierczyn, Strzegom, Świdnica i Udanin. Umowy na dostarczenie nowych samochodów i sprzętów ratownictwa technicznego zostały podpisane w poniedziałek, 17 lipca w Urzędzie Gminy w Świdnicy.

Na zdjęciu wóz Mercedes Atego, który w 2015 roku trafił do jednostki 
Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarowie

 

Wykonawcą zamówienia jest firma Stolarczyk Mirosław Technologia Pożarnicza z siedzibą w Kielcach przy ul. Ściegiennego 268A. Spośród 7 pojazdów na podwoziu MAN typ TGM/L.2007.46.010 (4x4) jeden trafi do gminy Żarów, a dokładniej do OSP Pożarzysko. Sześć pozostałych zostanie przekazanych do gmin Świdnica, Dzierżoniów, Jaworzyna Śląska, Męcinka, Strzegom i Udanin. - O tym, jak ważna jest praca strażaków przekonujemy się każdego dnia. Do ich zadań należy nie tylko gaszenie pożarów. Straż Pożarna jest wzywana do wypadków i kolizji, do usuwania powalonych na drogę drzew, do wyważania, drzwi gdy zachodzi podejrzenie, że w domu lub mieszkaniu ktoś zasłabł oraz do pomocy przy podtopieniach i zalaniach. Z tego względu ważne jest, aby strażacy mogli w swojej służbie wykorzystywać nowoczesny i niezawodny sprzęt. A bezpieczeństwo mieszkańców to podstawa, dlatego od kilku lat systematycznie, przy współudziale pozyskanych środków finansowych oraz własnych z budżetu naszej gminy, wyposażamy jednostki w nowoczesny sprzęt - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Łączna wartość całego zadania szacowana jest na poziomie 6,563 mln zł. Projekt dofinansowany jest w kwocie 4,174 mln zł., w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Magdalena Pawlik

 

 


  


strona główna  |  do góry  |