Zawyją syreny w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
(28.07.2017)

We wtorkowe popołudnie, 1 sierpnia na terenie gminy Żarów rozlegnie się sygnał alarmowy. To celowo zaplanowane ćwiczenia, które jednocześnie mają upamiętnić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

- Punktualnie o godz. 17.00 we wtorek, 1 sierpnia na terenie gminy Żarów przeprowadzony zostanie "Trening Systemu Wczesnego Ostrzegania" i mieszkańcy będą mogli usłyszeć sygnał alarmowy, który będzie upamiętnieniem symbolicznej minuty ciszy obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Tego dnia syreny zawyją w całej Polsce - wyjaśnia Michał Domański, Inspektor ds. wojskowości, obrony cywilnej, bezpieczeństwa i porządku publicznego
z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

W ten sposób zostanie upamiętniony bohaterski zryw żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku. Powstanie Warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Była to tak zwana Godzina "W".

W ramach treningu zostanie uruchomiony modulowany dźwięk syreny:

• godz. 17.00 akustyczny sygnał syren "Ogłoszenie alarmu"

• godz. 17.10 akustyczny sygnał syren "Odwołanie alarmu"