Świetlica wiejska w Mrowinach gotowa do użytku
(09.08.2017)

Dziś już nie straszy swoim wyglądem. Jest schludna i estetyczna. Wczoraj, w obecności burmistrza Leszka Michalaka, pracowników Gminnego Centrum Kultury i Sportu oraz Urzędu Miejskiego w Żarowie, przedstawicieli firmy wykonawczej BUDOM, radnego Romana Koniecznego i sołtys wsi Krystyny Popek dokonano technicznego odbioru budynku świetlicy wiejskiej w Mrowinach.

- Remont świetlicy w Mrowinach trwał kilka miesięcy i cieszę się, że dziś wspólnie możemy doglądać zrealizowaną inwestycję. Budynek został gruntownie zmodernizowany i w takim stanie zostanie udostępniony mieszkańcom. Jak będą go wykorzystywać, zależy tylko od nich samych. Mam tylko nadzieję, że będziemy wspólnie o niego dbać - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Budynek świetlicy wiejskiej w Mrowinach to nie jedyny, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną modernizację. W ramach projektu "Przebudowa oraz doposażenie obiektów instytucji kultury w gminie Żarów - przebudowa świetlic wiejskich w miejscowości Mielęcin, Mrowiny i Przyłęgów" wyremontowane zostały również świetlice wiejskie w Przyłęgowie oraz Mielęcinie. Zrealizowane tutaj prace polegały na wymianie tynków, posadzek, stolarki i wykonaniu docieplenia budynku. Przebudowane zostały również dojścia do obiektów.

Wyremontowane świetlice będą służyć mieszkańcom, skorzystają z nich również Rady Sołeckie poszczególnych miejscowości, organizacje społeczne takie jak OSP, kluby sportowe, Koła Gospodyń Wiejskich oraz placówki oświatowe. Wniosek na dofinansowanie tego projektu złożyło Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. - Po raz pierwszy nasza instytucja ubiegała się o dodatkowe środki finansowe na remont świetlic wiejskich. To prawie 700 tysięcy złotych pozyskanego dofinansowania z funduszy Aglomeracji Wałbrzyskiej. Planujemy zorganizować na świetlicach dużo nowych zajęć. Na pewno będą to wyjazdowe warsztaty, projekcje filmowe i wiele innych - wyjaśnia Tomasz Pietrzyk dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Modernizacja świetlic wiejskich kosztowała dokładnie 833 032,99 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 699 734,03 zł. Dofinansowanie przyznane zostało ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020.

Tak po remoncie wygląda budynek świetlicy wiejskiej w Mrowinach.

Budynek świetlicy wiejskiej w Mrowinach podczas remontu.