"Narodowe Czytanie" w Żarowie
(01.09.2017)

Żarów po raz kolejny przyłączy się do ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania". W tym roku patronuje jej Stanisław Wyspiański, a lekturą obowiązkową będzie "Wesele".

W jego przygotowaniu pomogą pracownicy żarowskiej biblioteki, którzy już dziś zapraszają wszystkich miłośników książek i polskiej twórczości do wspólnego czytania. - Żarowska biblioteka również zgłosiła swój akces w kolejnej 6.edycji ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców do głośnego czytania dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Chętni będą mogli przeczytać swój ulubiony fragment "Wesela" - mówi Stanisława Biernacka dyrektor biblioteki publicznej w Żarowie.

Miłośnicy książek spotkają się w sobotę, 2 września na tarasie przed biblioteką w Żarowie. Dzieło Wyspiańskiego we fragmentach będzie można czytać w godz. od 10.00 do 12.00.

Na lekturę Narodowego Czytania w tym roku można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego, wybierając spośród czterech utworów: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa. Rok temu Polacy po raz pierwszy w głosowaniu wybrali lekturę spośród pięciu propozycji. Wygrała powieść "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.