Mieszkańcy wsi decydują o zadaniach z funduszu sołeckiego
(20.09.2017)

Trwają zebrania wiejskie we wszystkich wsiach gminy Żarów w sprawie podziału środków z funduszu sołeckiego. Zgodnie z ustawą, fundusz sołecki w wysokości 332.348,85 złotych został podzielony przez mieszkańców wsi. Wiele z zaplanowanych na 2018 rok zadań pokrywa się lub są kontynuacją zadań realizowanych w roku bieżącym.

Wśród nich będą to remonty i wyposażenie świetlic wiejskich, budowa nowych chodników, zakup wiat przystankowych i sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych czy zagospodarowanie terenów wokół budynków świetlic wiejskich i montaż nowego oświetlenia. Nie zabraknie również cyklicznych imprez, które corocznie organizują mieszkańcy wsi. - Wspólnie ustaliliśmy, że środki z funduszu sołeckiego przeznaczymy na zakup materiałów do zagospodarowania terenu wokół świetlicy wiejskiej. Wśród naszych planów jest także ułożenie kostki na tarasie, zakup i montaż zadaszenia przed wejściem do budynku świetlicy oraz ławek - przyznały zgodnie Jolanta Urbanik sołtys Gołaszyc i Katarzyna Madziara przewodnicząca Rady Sołeckiej.

Realizacja zadań, jakie mieszkańcy wsi wyznaczyli w ramach funduszu sołeckiego rozpocznie się w przyszłym roku. W każdej miejscowości mieszkańcy postawili na realizację zadań inwestycyjnych, co pozwoli na skorzystanie przez nich z dodatkowych środków finansowych przeznaczonych przez burmistrza. - Kolejny już raz mieszkańcy zadecydowali, że większość środków z funduszu sołeckiego, która przypada na ich sołectwo przeznaczą na zadania inwestycyjne. Dzięki takiej decyzji, będą mogli skorzystać z dodatkowych pieniędzy, chociażby na następne przedsięwzięcia. To dobrze, bo znaczy to tylko, że chcą decydować o swojej wsi, chcą mieć wpływ na to, jak wygląda ich sołectwo i jak się rozwija - zaznacza burmistrz Leszek Michalak.

Podczas spotkań, które odbędą się w 17 sołectwach gminy Żarów, mieszkańcy zadecydują na jakie przedsięwzięcia przeznaczą powyższe środki w 2018 roku. Z uwagi na zróżnicowane potrzeby poszczególnych miejscowości, w każdej z nich fundusz sołecki obejmował będzie inne inicjatywy. - Podzieliliśmy pieniądze na potrzeby naszej wsi.

Zadecydowaliśmy, że będzie to montaż oświetlenia przy nowej wiacie przystankowej, zakup koryt na przykrycie kanału przy drogach, utrzymanie terenów zielonych i zakup ławek na alejkę przed młynem i materiałów do wyposażenia świetlicy wiejskiej. Do podziału była kwota ponad 13 tysięcy złotych - mówiła podczas zebrania sołeckiego Beata Śliwa sołtys Siedlimowic.

Fundusz sołecki to środki, które gmina oddaje do dyspozycji wsi. Są to środki z budżetu gminy Żarów. Ich wysokość jest ustalana corocznie i zależy od liczby mieszkańców sołectwa oraz bieżących dochodów gminy. Nie są to środki sołectwa, ale przeznaczane są dla mieszkańców wsi na poprawę warunków ich życia. Realizacja zadań określonych w stosownych wnioskach skierowanych do Burmistrza Miasta Żarów rozpocznie się w przyszłym roku, po przyjęciu przez Radę Miejską budżetu na 2018 rok. Gmina Żarów po raz kolejny przystępuje do realizacji funduszu sołeckiego. Na powyższy cel w przyszłorocznym budżecie gminy wyodrębniono kwotę 332.348,85 złotych.