Wiadomości z miasta i gminy

    

 

Dzień Dawcy Szpiku w Żarowie 
(22.09.2017)

A A A

  

W niedzielę, 1 października, w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 30 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1.312.000 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 1.151.000 to dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie zjaduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 8 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowanie idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez cały rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Tym razem akcja zostanie przeprowadzona w Żarowie.

 

   


strona główna  |  do góry  |