Dyniowe Święto w Wierzbnej
(17.10.2017)

Prawdziwa Złota Polska Jesień w kolorach pomarańczu zawładnęła Wierzbną w minioną sobotę.
Na trawie7 niczym ogromne głazy pojawiały się pomarańczowe olbrzymy. Na skałkach jak grzyby po deszczu wyrastały pomarańczowe rzeźby wykonane przez najmłodszych uczestników dyniowej imprezy.

W garnkach gotowała się pomarańczowa zupa a na stołach królowały pomarańczowe - dyniowe desery. Ciepłe pomarańczowe promienie październikowego słońca ogrzewały tłumy wielbicieli małych i dużych pomarańczowych kul. - Zapachom, kolorom i smakom nie było końca!. Bez wątpienia każdy znalazł tego dnia coś dla siebie. Moc atrakcji czekała na najmłodszych. Każde dziecko jeżdżąc tego dnia na Groszku i Ernim zostało małym SHERIFF-EM, każde również posadziło swojego krokusa i pokolorowało drewnianą dynię. Na wszystkie dzieci, które przyniosły tego dnia dyniowe rzeźby czekały nagrody. W tym konkursie nie było pierwszych miejsc. Tutaj wszyscy są wygrani - mówiła radna Zuzanna Urbanik i pomysłodawczyni święta dyni.

Ogromne zainteresowanie budziły dwa pozostałe dyniowe konkursy. Na konkurs na najlepszy deser z dyni zgłoszone zostały aż 22 desery. Ten jedyny i najwspanialszy deser należał jednak do Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzbnej. Drugie miejsce za wspaniały tort dyniowy zajęła restauracja Toscana Wierzbna, a trzecie za deser z dyni otrzymała Pani Justyna Borowa z Pożarzyska.

W konkursie na najcięższą dynię zgłoszonych zostało 18 okazów. Dynia Pana Łukasza Żółkiewskiego ze Śmiałowic z wagą 170 kg zdeklasowała konkurencję i zajęła pierwsze miejsce. Aby zważyć tego olbrzyma potrzebna była pomoc aż 5 strażaków z OSP Wierzbna. Drugie miejsce zajął Pan Michał Starak ze Stanowic z dynią ważącą 56 kg, a trzecie Pani Paula Przybylska z Wierzbnej, której dynia ważyła 52 kg.

Dzięki ofiarności i wsparciu sponsorów nikt tego dnia nie wyszedł z pustymi rękoma. Każdy został nagrodzony za swój wkład i pracę, jaką wykonał zarówno w przygotowywaniu dyniowego deseru, jak i pielęgniacji dyniowego olbrzyma.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom nagród Zakłady Porcelany Stołowej Karolina, Electrolux Żarów, Pracownia STYLU - Zuzanna Urbanik, dekoria.pl, Leroy Merlin Polska, Stajnia Wierzbna - BialyLas, Agroprodukcja i sprzedaż Jowita Kopaczewska, Intermarché Świdnica, ABC Krystyna Szill, AMS Świdnica i wielu innych.

Gminne Centrum Kultury i Sportu