Ozdobny mural w Żarowie
(25.10.2017)

Fotografie przedstawiające panoramę dawnej fabryki funkcjonującej na terenie miasta od kilku dni zdobią ściankę przy ul. Wojska Polskiego w Żarowie. To ozdobny mural "Silesia/DZCH Organika", który został stworzony przez "Grupę BNKT" w składzie Robert Mrowiński, Kamil Tobiasz na podstawie wcześniej opracowanej grafiki.

Mural został przez jego inicjatorów zadedykowany byłym pracownikom "Silesii" oraz Dolnośląskich Zakładów Chemicznych "Organika". Inicjatorem projektu jest Fundacja Inicjatywa B. - Grafika została stworzona, aby promować lokalną historię miasta i gminy Żarów. Bardzo ważnym obiektem, który wpływał na życie mieszkańców naszego miasta była fabryka, w której pracowały całe pokolenia. Dlatego postanowiliśmy zadbać o jej pamięć realizaując artystyczny malunek w przestrzeni miejskiej - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Fundacji Inicjatywa B.

Inspiracją do stworzenia muralu stały się pozyskane w ramach projektu "Biblioteka Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów" unikatowe materiały historyczne. Wśród nich przedwojenne pocztówki przedstawiające zabudowania fabryki z początku XIX wieku oraz reprint obrazu wiszącego w biurach dyrekcji zakładowej. Ponadto wykorzystane zostały także stare plany sytuacyjne fabryki.

Organizatorem projektu jest Fundacja Inicjatywa B. Mural został sfinansowany dzięki wpłatom mieszkańców Żarowa: Wojciecha Majstrzyka (50 zł), Grzegorza Niczyporuka (100 zł), Kamila Cholewa (50 zł), Stowarzyszenia "Rowerowy Żarów" (50 zł), Zielony Zieliński (50 zł) i Tomasza Nycza (1400 zł).

Cały projekt: remont ściany (zakup materiałów, położenie listw narożnych oraz siatki podtynkowej, dwukrotne gruntowanie, tynkowanie), zakup farb oraz zlecenie wykonania muralu, kosztował 1700,00 złotych.

Oprac. Magdalena Pawlik