Pamiętają o tych, którzy odeszli
(31.09.2017)

Koniec października w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu to czas wytężonej pracy szkolnych wolontariuszy.

Od wielu lat wolontariusze zbierają całe kartony zniczy i chryzantem w szkole oraz przedszkolu, aby zawieźć je na dziecięcy cmentarz w Żarowie. - Celem wycieczki są prace porządkowe na opuszczonych i zaniedbanych grobach tych najmłodszych, zmarłych aniołków. Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą, jak należy zachować się na cmentarzu, mają świadomość, że to majestatyczne miejsce, w którym należy zachować powagę, oddać należyty szacunek zmarłym i pochylić się nad zmarłą duszą w chwili absolutnej ciszy i zadumy.

To wzruszające przeżycie duchowe nie tylko dla naszych wychowanków, ale i dla nas - nauczycieli, jak i innych osób odwiedzających cmentarz w tym czasie, którzy nie szczędzą nam słów uznania, uśmiechów oraz po cichu ronionych łez. Ta wycieczka jest co roku bardzo wyczekiwana i daje nam dużo satysfakcji oraz poczucia spełnienia. Czujemy, że jest to potrzebne i ma głębszy, metafizyczny sens - mówi Monika Odon ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu.