Uwaga! Do Polski nadciąga Orkan Marcin
(08.11.2017)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o zbliżającym się do Polski Orkanie Marcin. Synoptycy zapowiadają, że w najbliższy weekend znów powieje silny wiatr.

Pogoda ulegnie pogorszeniu już w piątek. Według prognoz wiatr osiągnie średnio od 30 km/h do 40 km/h, a w porywach do 75 km/h. Najgorzej w północnej części kraju, gdzie porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 100km/godz. W województwie Dolnośląskim wiatr osiągać może prędkość do 70 km/h.

FOTO: http://www.gs24.pl/pogoda/a/nadciaga-orkan-barbara-wiatr-uszkodzil-linie-energetyczne,11625025/

Ostrzeżenie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązywać będzie od godziny 7.30 w sobotę, 11 listopada do godziny 7.30 w niedzielę, 12 listopada.

Silnym wiatrom będzie towarzyszyć ochłodzenie i opady deszczu. Temperatura w dzień nie przekroczy 10 st. C.

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Porywy wiatru mogą bowiem łamać drzewa, niszczyć zabudowania oraz zrywać linie energetyczne.

Jak zabezpieczyć się przed orkanem:

1. Sprawdzaj aktualne prognozy pogody i komunikaty służb kryzysowych.

2. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku.

3. W mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz).

4. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.).

5. Silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj wcześniej telefony komórkowe.

6. Postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.

7. Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.

8. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.

9. Zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

10. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.