Apel do hodowców trzody chlewnej
(26.01.2018)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzegają przed groźnymi wirusami panującymi wśród zwierząt. Wirus ASF (afrykański pomór świń) nie jest groźny dla ludzi, ale bardzo szkodliwy dla gospodarki. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety przyczyną bywa też człowiek, dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

• nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia,

• utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,

• stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,

• wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF):

• zabezpiecz świnie przed kontaktem z dzikami

• nie karm świń odpadami kuchennymi

• do pomieszczeń ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami

• do pracy ze zwierzętami używaj oddzielnego stroju i pozostawiaj go w chlewni

• pamiętaj o utrzymywaniu pomieszczeń w czystości oraz dezynfekcji

• maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym muszą być wyłożone przed wejściem do budynków inwentarskich

• obserwuj stan zdrowia świń - o wszelkich niepokojących objawach natychmiast powiadom lekarza weterynarii.

PLIKI DO POBRANIA: