Wspieramy tych, którzy chcą pomagać
(28.02.2018)

Burmistrz Leszek Michalak objął honorowym patronatem akcję charytatywną "Kazbek 2018". Najważniejszym jej celem jest pomoc najbardziej potrzebującym. W ramach inicjatywy, której pomysłodawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" ze Świdnicy sześciu śmiałków spróbuje zdobyć jeden z najwyższych szczytów Gruzji.

Wyprawa na Kazbek zaplanowana została od 10 do 24 marca. Podczas konferencji prasowej we wtorek, 27 lutego przedstawiciele samorządów, które wspierają akcję złożyli swoje podpisy na oficjalnej fladze. Pojedzie ona do Gruzji razem z uczestnikami wyprawy. Wsparcie dla tej szlachetnej akcji zadeklarowały gminy Żarów, Świdnica, Marcinowice i Jaworzyna Śląska. Na fladze widnieją także honorowe patronaty Prezydent Miasta Świdnica, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. - Podczas akcji "Kazbek 2018" będą zbierane pieniądze na pacjentów naszego Hospicjum i seniorów podlegających pod Fundację GOPR. Zgromadzone środki umożliwią nam zakup niezbędnego sprzętu czy leków. Dziękujemy, to niesamowite, że możemy w tym uczestniczyć - mówiła podczas konferencji Joanna Gadzińska prezes świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum".

Corocznie burmistrz Leszek Michalak przyznaje dofinansowania z budżetu gminy Żarów stowarzyszeniom i organizacjom pozarządowym działającym w naszym mieście. Wśród organizacji, która otrzymuje wsparcie finansowe na swoją działalność jest Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Świdnicy. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, na wsparcie hospicjum, z którego usług korzystają także mieszkańcy gminy Żarów i inni mieszkańcy powiatu świdnickiego przekazanych zostało 12.200 złotych. W ramach otrzymanych środków hospicjum opiekuje się osobami w terminalnej fazie choroby nowotworowej. - Współpracę ze świdnickim hospicjum podjęliśmy w 2014 roku, po likwidacji naszego żarowskiego hospicjum, który prowadziła Genowefa Błaszczyk. Dzięki wsparciu finansowemu z budżetu gminy Żarów z opieki świdnickiego hospicjum mogą bezpłatnie korzystać mieszkańcy naszej gminy. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby nie pomagać chorym osobom, a często ich rodzinom, które także potrzebują tego wsparcia. Charytatywna akcja "Kazbek 2018" to kolejna forma pomocy podopiecznym hospicjum, a przy okazji również propagowanie zdrowego trybu życia powiązanego z bezpieczną turystyką. Kibicuję uczestnikom i mam nadzieję, że z ich pomocą uda się uzbierać jak najwięcej - podkreśla burmistrz Leszek Michalak.

W wyprawie na Kazbek udział zapowiedzieli Andrzej Sawicki, Marcin Walewski, Jacek Fabiś oraz Marian Tadeusz Piotrowicz. W wyprawie wezmą udział także Magdalena Bany i Ewa Talaga.

Oprac. Magdalena Pawlik

FOTO: FOTO: https://web.facebook.com/andsawicki/