Razem na rzecz seniorów
(02.03.2018)

Od marca do czerwca realizowany będzie świdnicki program "Edukacja do starości", którego koordynatorem jest Regionalna Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia Się. Wczoraj w Świdnicy odbyła się konferencja, podczas której założyciele zaprezentowali jego założenia.

W program włączyły się gminy powiatu świdnickiego oraz dzierżoniowskiego. Wśród nich jest gmina Żarów, która także podejmuje inicjatywy na rzecz seniorów. W Żarowie prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, który aktywizuje seniorów i zachęca do aktywności. Przychodzi tutaj ponad 150 studentów-słuchaczy, uczestnicząc w zajęciach, integrując się i rozwijając swoje zainteresowania. Nie inaczej jest w żarowskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Seniorzy nie narzekają na nudę. - To ważne, że w naszym mieście są miejsca przyjazne seniorom. Jesień życia powinna być czasem pełnym radości, satysfakcji i dobrego samopoczucia, ale także aktywności. Jednak żeby tak było wymaga to od nas dużego zaangażowania, a przede wszystkim troski. Celem realizowanego programu jest nie tylko zwiększenie wrażliwości na potrzeby osób starszych, ale również rozwijanie wśród dzieci i młodych ludzi przekonania, że pokolenie osób starszych ma podobne potrzeby - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Projekt "Edukacja do starości" ma przede wszystkim przełamywać bariery pokoleniowe między seniorami a młodymi ludźmi. O tym podczas inauguracji programu mówiła także Krystyna Lasek prezes świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Program jest odpowiedzią na potrzeby demograficzne, z racji starzejącego się społeczeństwa - podkreślała. W jego ramach mają być organizowane warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele innych form aktywności społecznej.

Uroczysta inauguracja programu "Edukacja do starości" odbyła się w czwartek, 1 marca w I LO w Świdnicy. Gminę Żarów reprezentował burmistrz Leszek Michalak, Katarzyna Janik kierownik Referatu Organizacyjnego w Urzędzie Miejskim w Żarowie, Anna Suchodolska zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz przedstawicielka seniorów Krystyna Chodur.

Foto: Urząd Gminy Świdnica