Wiadomości z miasta i gminy

A A A

    

 

I etap budowy kanalizacji w Mrowinach na finiszu
(16.04.2018)


  

Powoli dobiegają końca prace w ramach pierwszego etapu budowy kanalizacji w Mrowinach. Do zakończenia całej inwestycji trzeba poczekać jeszcze dłuższą chwilę, jednak najważniejsze zaplanowane prace kanalizacyjne zostały już w centrum Mrowin zrealizowane.

W tej chwili firma wykonawcza realizuje prace na odcinku przy świetlicy wiejskiej. Mieszkańcy czekają jednak na odtworzenie zniszczonej nawierzchni drogowej, co już niebawem, zgodnie z zapowiedzią wykonawcy, nastąpi. - Roboty związane z budową kanalizacji sanitarnej wraz przyłączami zostały już zrealizowane. Obecnie kończymy budowę sieci deszczowej, łącznie z wykonaniem przepięć i odprowadzeniem wód deszczowych. Na chwilę obecną kanalizacja deszczowa jest wykonana w siedemdziesięciu procentach i przygotowujemy się już do procedur odbiorowych, jeżeli chodzi o sieci sanitarne. Planowane jest tutaj odtworzenie całej drogi, po obydwu stronach będą krawężniki i te prace będą już wkrótce realizowane. Ten etap planujemy zrealizować do połowy maja wraz z oddaniem sieci kanalizacji - wyjaśnia Paweł Zwoździak kierownik budowy "PIEC-BUD" wykonawca inwestycji.

Budowa kanalizacji to specyficzna, ale również uciążliwa inwestycja. Mieszkańcy Mrowin zapewniają jednak, że czekali na to zadanie od wielu lat, dlatego mówią, że przeczekają wszelkie uciążliwości z nią związane. - Rzeczywiście dla nas mieszkańców jest to uciążliwa inwestycja, ale czekaliśmy na jej budowę w naszej wsi długie lata. Cierpliwie czekamy na jej zakończenie. Najważniejsze, że dzięki temu będzie się żyło nam jeszcze lepiej - przyznaje Krystyna Popek sołtys Mrowin.

Drugi etap budowy kanalizacji, który rozpocznie się tuż po zrealizowaniu do końca wszystkich prac w ramach pierwszego etapu, sięgać będzie aż do Żarowa. Sieć wodociągowa będzie doprowadzona do ulicy Słowiańskiej. - Przypomnę także, że najpierw w ramach pierwszego etapu Zakład Wodociągów i Kanalizacji wymienił całą sieć azbestowo-cementową. W tej chwili wykonawca kończy już prace kanalizacyjne, a przed nami jest jeszcze całkowite odtworzenie nawierzchni drogowej. Wówczas, po zakończeniu tej część prac i całkowitym uporządkowaniu tego terenu rozpocznie się drugi etap inwestycji. Zakłada on kontynuację prac na odcinku od ulicy Wojska Polskiego w Mrowinach aż do granicy z miastem Żarów. Prace te będą przebiegały już znacznie szybciej - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Pierwszy etap budowy kanalizacji w Mrowinach kosztować będzie 1.999.000,00 złotych, przyznane dofinansowanie to kwota 780.273,72 złotych. Drugi etap tej inwestycji pochłonie 4.390.000,00 złotych. Łącznie wszystkie trzy etapy kosztować mają ponad 9 milonów złotych.

Magdalena Pawlik

 

   

   

   

   

   

   
 
 


  


strona główna  |  do góry  |