Wiadomości z miasta i gminy

A A A

    

 

Kolejny sprzęt strażacki dla jednostek OSP 
(07.05.2018)


  

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonujące na terenie gminy Żarów zostaną wyposażone w kolejny nowy sprzęt strażacki, który pozwoli ratować życie. Wniosek gminy Żarów został pozytywnie rozpatrzony i uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Sprawiedliwości w wysokości 43 164,00 złotych. 

Środki finansowe zostaną przekazane na zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczo-medycznego. Podpisaną umowę na ręce burmistrza Leszka Michalaka kilka dni temu przekazał Mikołaj Pawlak dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich. - Strażacy zazwyczaj jako piersi są na miejscu wypadku. Dlatego w tym roku za zgodą Ministra Sprawiedliwości uznaliśmy, że największym zadaniem na ten rok, spośród wielu innych, będzie doposażenie jednostek OSP w specjalistyczne sprzęty. Na województwo dolnośląskie przeznaczone było 6 milionów złotych do rozdysponowania, wpłynęło ponad 15 wniosków, dlatego pieniądze zostały podzielone pomiędzy gminy ubiegające się o dofinansowania - mówił Mikołaj Pawlak z Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich.

Wśród sprzętu, który zasili gminne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej gminie będą defibrylatory i zestawy PSP R1 z deską ortopedyczną i szynami Kramera, które podniosą skuteczność prowadzenia działań ratowniczych, a także poprawią gotowość bojową żarowskich jednostek. Dofinansowanie w wysokości 99 procent na zakup sprzętów zostało przyznane na realizację programu "Wsparcie i rozwój systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacja przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem". Środki własne po stronie gminy Żarów to jedynie 1 procent wartości tej inwestycji: 436 złotych. - Strażacy to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów. Ratują zdrowie i życie, walczą z ogniem, pomagają w wielu innych sytuacjach. Straż Pożarna jest wzywana do wypadków i kolizji, do usuwania powalonych na drogę drzew, do wyważania, drzwi gdy zachodzi podejrzenie, że w domu lub mieszkaniu ktoś zasłabł oraz do pomocy przy podtopieniach i zalaniach. Z tego względu ważne jest, aby strażacy mogli w swojej służbie wykorzystywać nowoczesny i niezawodny sprzęt. A bezpieczeństwo mieszkańców to podstawa, dlatego od kilku lat systematycznie, przy współudziale pozyskanych środków finansowych oraz własnych z budżetu naszej gminy, wyposażamy jednostki w nowoczesny sprzęt - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Strażacy ochotnicy niejednokrotnie na miejscu zdarzenia pojawiają się jako pierwsi. Bez odpowiedniego sprzętu nie mogą podjąć działań związanych z udzieleniem pierwszej pomocy ofiarom zdarzenia.

Nowoczesny sprzęt strażacki ma trafić do jednostek OSP do końca czerwca.

Magdalena Pawlik

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
 


  


strona główna  |  do góry  |