Nawałnica przeszła nad Żarowem
(11.05.2018)

Wczoraj nad Polską przemieszczał się front burzowy. Towarzyszyły mu opady deszczu i gradu oraz silny wiatr. Gwałtowna burza z gradem nie ominęła również terenu powiatu świdnickiego. Skutki nawałnicy odczuli także mieszkańcy Żarowa.

Na terenie naszego miasta doszło do lokalnych podtopień, pojawiły się również opady gradu. Podtopione zostały ulice w okolicach remontowanego dworca PKP i budowanego centrum przesiadkowego. - Sytuacja jest już opanowana. W walce z żywiołem pomagali strażacy z terenu gminy Żarów oraz Państwowej Straży Pożarnej ze Świdnicy. Zalane były piwnice w budynkach, tunel kolejowy, garaże i podwórka. Woda wdzierała się do podbasenia krytej pływalni i piwnic budynków, zatykała także studzienki kanalizacyjne, co powodowało, że ulice były zalane. Część ulic w pewnym momencie była zablokowana i nieprzejezdna. Nikomu nic się nie stało Opady, choć krótkotrwałe były bardzo intrensywne, stąd strażacy musieli interweniować wielokrotnie. Wszystkie nasze jednostki, zanim sytuacja została opanowana, pracowały do późnych godzin wieczornych - informuje Michał Domański Inspektor ds. wojskowości, obrony cywilnej, bezpieczeństwa i porządku publicznego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Najwięcej jednak pracy mieli strażacy w rejonie remontowanego centrum przesiadkowego. Najwięcej zgłoszonych zdarzeń dotyczyło centrum Żarowa i ulicy Armii Krajowej. W gotowości bojowej byli strażacy z OSP Pożarzysko, Buków, Żarów, Wierzbna, Mrowin oraz Imbramowic. - Jak zawsze możemy liczyć na pomoc strażaków. Dziękuję wszystkim druhom, służbom porządkowym, pracownikom jednostek gminnych, a także mieszkańcom za pomoc przy usuwaniu skutków wczorajszej nawałnicy, którz przeszła nad Żarowem - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Foto: Facebook Żarowska Izba Historyczna