Dworzec w Żarowie oddany do użytku mieszkańców
(25.05.2018)

PKP S.A. zakończyła gruntowną przebudowę dworca kolejowego w Żarowie. Dzięki trwającej niewiele ponad rok inwestycji, podróżni mogą korzystać z nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu.

Dworzec został lepiej dostosowany do współczesnych potrzeb pasażerów. Pomieszczenia w budynku zostały przebudowane i dostosowane do nowych funkcji. Do dyspozycji podróżnych oddano podczas wczorajszej uroczystości poczekalnię, Biuro Obsługi Klienta, w którym można kupić bilety na przejazd pociągiem oraz toalety. Część powierzchni zagospodarowana zostanie przez Gminę Żarów. W budynku powstanie m.in. sala historyczna. - Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Każda kolejna inwestycja przybliża nas do tego celu. Program Inwestycji Dworcowych zmieni oblicze polskiej kolei, to obok Krajowego Programu Kolejowego i Strategii Taborowej jeden z trzech segmentów wielkiego programu modernizacji polskiej kolei. Polska jest jedna, dlatego równomiernie angażujemy środki finansowe - napisał w liście minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

W ramach modernizacji dworzec w Żarowie został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wewnątrz i na zewnątrz obiektu zamontowano pochylnie i poręcze, pojawiły się także ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, tablica multisensoryczna i oznaczenia w alfabecie Braille'a. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowano też toalety w budynku. - Dworzec w Żarowie jest pierwszym obiektem, który udostępniamy w rym roku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Wkrótce z odnowionych i nowoczesnych dworców skorzystają także mieszkańcy innych miejscowości - również na terenie Dolnego Śląska. Już w przyszłym kwartale planujemy otwarcie zmodernizowanych obiektów w Siechnicach, Świętej Katarzynie i Smardzowie Wrocławskim - powiedział Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A., obecny na oficjalnym otwarciu dworca.

Zakres prac objął m.in. wykonanie nowych instalacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, renowację elewacji i wymianę poszycia dachu. W budynku wykonano także kotłownię gazową. Pojawił się też monitoring. Zagospodarowano teren na zewnątrz obiektu - przy dworcu pojawiły się miejsca postojowe i stojaki na rowery. Prace w sąsiedztwie dworca przeprowadziła również Gmina Żarów. - Mieszkańcy naszej gminy z utęsknieniem czekali na finał tej inwestycji. Dzięki modernizacji nastąpiła ogromna jakościowa zmiana. Budynek jest nowoczesny, bardziej funkcjonalny, a przede wszystkim dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki przeprowadzonym pracom dziś jest piękną wizytówką naszego miasta. Teraz możemy być dumni z tego miejsca. Dopełnieniem zmian w tej części miasta jest także powstałe Centrum Przesiadkowe i przebudowane główne skrzyżowanie. W tej chwili trwa jeszcze także budowa ścieżek rowerowych, chodników, parkingów wraz z oświetleniem na terenie naszego miasta. Dzięki temu nie tylko ulica Dworcowa w Żarowie, ale również centrum miasta zyska nowy wizerunek - mówił w trakcie uroczystości burmistrz Leszek Michalak.

Inwestycję przeprowadziła Firma Budowlana Dota Sp. z o.o. Sp.k. Koszt modernizacji wyniósł ok. 5 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A. i środków budżetu państwa.

Odnowiony budynek dworca kolejowego w Żarowie mieli okazję także podziwiać mieszkańcy naszej gminy. Na tę okazję przygotowana została prelekcja historyczna, którą poprowadził Zbigniew Malicki, a wszystkim czas umilała Żarowska Orkiestra Dęta. Najmłodsi mieszkańcy zostali nagrodzeni za udział w konkursie plastycznym "Koleją przez świat - przystanek dworzec w Żarowie".