Wiadomości z miasta i gminy

A A A

    

 

Zapraszamy na prelekcje historyczne 
(06.06.2018)


  

Każdy z nas gdzieś mieszka, czasami jest to ta sama miejscowość w której się urodziliśm, często jednak to nasze kolejne miejsce zamieszkania, gdzie przeprowadziła się nasza rodzina. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, co było w miejscu naszego zamieszkania: kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu.

Czym wyróżnia się ono spomiędzy innych? Co w najbliższej okolicy warte jest naszej szczególnej uwagi? Wedle ewidencji zabytków prowadzonej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków na Ziemi Żarowskiej, znajduje się 238 zabytkowych budowli i obiektów z czego 66 w granicach miasta Żarów. Spośród tej ogólnej liczby, 28 zabytków wpisanych zostało do rejestru, który jest formą ich ochrony prawnej. Po za tym istnieje niezliczona liczba miejsc i obiektów nieznanych, tajemniczych i zapomnianych, które są świadectwem minionej historii i życia dawnych mieszkańców tej Ziemi. O niektórych z nich będzie można usłyszeć podczas IX Żarowskiej Prelekcji Historycznej.

Czytelny nasyp kolejki wąskotorowej, fragment wystającej szyny kolejki wąskotorowej, trzy zalane wodą wyrobiska gliny, sterczący ponad powierzchnię wody maszt kolejki linowej oraz walające się cegły i fragmenty murów. Tyle pozostało dziś z dawnej cegielni Ingramsdorfer Tonwerke w Imbramowicach, jednej z największych i najnowocześniejszych w okolicy. Cegielnia ta założona została przy tzw. dolnym folwarku w Imbramowicach pomiędzy rokiem 1833 a 1896. W początkach XX wieku została rozbudowana - w sumie kilkanaście budynków z trzema 30 metrowymi kominami oraz wyposażona w maszyny parowe. Podczas II wojny światowej teren cegielni zaadoptowany został na potrzeby produkcji zbrojeniowej. Tam też pracowali rosyjscy jeńcy wojenni. O tajemnicach tego miejsca oraz nowo pozyskanych dokumentach archiwalnych rozmawiać będziemy na IX Żarowskiej Prelekcji Historycznej.

Prelekcje: "Ziemia Żarowska. Miejsca, nieznane, tajemnicze i zapomniane" oraz "Cegielnia Tonwerke w Imbramowicach. Nowe fakty i dokumenty". Serdecznie zapraszamy piątek, 8 czerwca 2018 r., godz. 18:00, nowa siedziba Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3.

Bogdan Mucha
Gminne Centrum Kultury i Sportu

 

 


  


strona główna  |  do góry  |