Zawyją syreny w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
(31.07.2018)

W środowe popołudnie, 1 sierpnia na terenie gminy Żarów rozlegnie się sygnał alarmowy. To celowo zaplanowane ćwiczenia, które jednocześnie mają upamiętnić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

- Punktualnie o godz. 17.00 w środę, 1 sierpnia na terenie gminy Żarów przeprowadzony zostanie "Trening Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania" i mieszkańcy będą mogli usłyszeć sygnał alarmowy, który będzie upamiętnieniem symbolicznej minuty ciszy obchodów 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Tego dnia syreny zawyją w całej Polsce - wyjaśnia Michał Domański, Inspektor ds. wojskowości, obrony cywilnej, bezpieczeństwa i porządku publicznego z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

W ten sposób zostanie upamiętniony bohaterski zryw żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku. Powstanie Warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Była to tak zwana Godzina "W".

Na terenie gminy w dniu 1 sierpnia 2018 r. o godzinie 17.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe zainstalowane na remizach OSP. Będzie to:

1. o godz. 17.00 - 3 min modulowany dźwięk syren "OGŁOSZENIE ALARMU"

2. Wyemitowanie sygnału akustycznego w czasie trwania treningu będzie jednocześnie upamiętniać 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.