Dożynki parafialne w Wierzbnej
(14.09.2018)

Uroczysta msza, wieńce dożynkowe, bochny chleba upieczone z tegorocznego ziarna, kosze warzyw i owoców oraz wspólna zabawa. Mieszkańcy Kalna, Wierzbnej, Bożanowa i Nowic w niedzielę, 2 września dziękowali za tegoroczne plony.

Wszystkich mieszkańców przywitał podczas mszy świętej dożynkowej, która odprawiona została w kościele w Wierzbnej proboszcz ksiądz Tadeusz Fuksa. Kazanie podczas mszy dożynkowej w Wierzbnej wygłosił ksiądz Grzegorz Ławniczak, cytując słowa poety Cypriana Kamila Norwida. - Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie. Dla darów nieba...Tęskno mi, Panie…(…) Kto z was zanim pokroi chleb, wykona na nim znak krzyża - mówił ksiądz Grzegorz Ławniczak.

Tradycyjnie nie zabrakło obrzędu dzielenia się chlebem. - Po zakończonym nabożeństwie sołtysi wsi dzielili wśród parafian świeży chleb, jednocześnie składając każdemu najlepsze życzenia. Każdego roku podczas dożynek, dzieląc się chlebem z naszymi mieszkańcami mamy poczucie, że ten gest przyjaźni, chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi, jak żaden inny, zbliża ludzi do siebie. Jest w nim serdeczność i szczerość. Druga część uroczystości odbyła się na świetlicach wiejskich. Tam podczas wspólnego obiadu rozmowom nie było końca. Dożynki to wyjątkowy dzień, to święto plonów. Jest to podziękowanie dla wszystkich rolników za ich ciężką, codzienną pracę - mówi Ewa Wołek z Kalna.