Wiadomości z miasta i gminy

A A A

    

 

Trwa remont dachu budynku w Imbramowicach 
(18.10.2018)


  

Rozpoczęły się prace remontowe pokrycia dachowego budynku przy ul. Żarowskiej 34 w Imbramowicach. Dach był już w bardzo złym stanie technicznym, ale gmina dopiero teraz jako właściciel budynku, mogła przystąpić do prac modernizacyjnych. W budynku mieści się także świetlica wiejska w Imbramowicach. 

- Przez wiele lat budynek ten miał wielu właścicieli, w tym roku udało nam się odkupić od nich wszystkie udziały i gmina mogła przystąpić jako stuprocentowy właściciel do remontu całości dachu. Dach będzie pokryty nową blachodachówką, przy okazji będą wymienione i wzmocnione elementy więźby drewnianej. Nie były to jedyne prace wykonane w budynku świetlicy wiejskiej. W ostatnich sześciu latach wykonaliśmy remont dachu świetlicy wiejskiej oraz samej świetlicy wiejskiej. Teraz, już jako właściciel możemy przystąpić do kolejnych prac, które będą dotyczyły całego tego budynku - wyjaśnia Grzegorz Osiecki zastępca burmistrza.

Remont dachu budynku w Imbramowicach finansowany jest ze środków własnych budżetu gminy Żarów. Całkowity koszt prac, zgodnie z podpisaną umową wyniesie dokładnie 209.135,70 złotych. Prace mają potrwać do połowy listopada. - Rozpoczęliśmy prace od rozbiórki pokrycia dachowego. W następnym etapie będzie założone nowe pokrycie z blachodachówki i przemurowane kominy cegłą klinkierową. Prace planujemy zakończyć w połowie listopada - mówi Marcin Cegła z firmy Cegła-Dachy wykonawca inwestycji.

Podczas prac remontowych, związanych z naprawą pokrycia dachowego na budynku przy ul. Żarowskiej 34 w Imbramowicach, odnaleziony został zbiór 10 dokumentów z lat 1930-1940. Wszystkie związane są z działalnością założonego jeszcze w 2 poł. XIX wieku przedsiębiorstwa J.G. Paetzold Erben, którego właścicielem przed 1929 r. został kupiec Reinhold Mann. - Prowadzony przez tę osobę sklep w Imbramowicach, oferował mieszkańcom szeroki asortyment wyrobów kolonialnych, spirytualiów, wyrobów tytoniowych oraz słodyczy. Dokumenty odnalezione podczas remontu budynku, w którym niegdyś mieścił się sklep Paetzoldów (przejęty następnie przez Richarda Manna), to rachunki/faktury (za zakupiony i dostarczony towar) oraz blankiety uiszczonych wpłat pieniężnych. Dokumenty przekazane zostały do Żarowskiej Izby Historycznej - mówi Bogdan Mucha z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Magdalena Pawlik

 

Remont dachu budynku przy ul. Żarowskiej 34 w Imbramowicach

   

   

   

   

   

   

 

Znaleziony zbiór dokumentów podczas prowadzonych prac w Imbramowicach
 
   
 
   
 

 
 


  


strona główna  |  do góry  |