Ocalamy pamięć o obrońcach Ojczyzny
(30.10.2018)

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń zachęcają mieszkańców Dolnego Śląska do wzięcia udziału w projekcie "Ocalamy" - akcji symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych pochowanych na terenie Dolnego Śląska.

Celem tego projektu jest odnalezienie oraz odpowiednie oznakowanie grobów osób zaangażowanych w walkę podczas I wojny światowej, powstań śląskich i wielkopolskich, wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz byłych legionistów i członków Polskiej Organizacji Wojskowej.

W ramach tej inicjatywy groby osób aktywnie uczestniczących w tamtych wydarzeniach zostaną objęte ochroną prawną, będą oznakowane specjalnym znakiem graficznym i zwolnione z dalszych opłat prolongacyjnych płaconych w okresach 20-letnich. - Apelujemy również do mieszkańców naszej gminy o zgłaszanie miejsc pochówku i grobów, które kwalifikują się do oznakowania. Projekt jest całkowicie bezpłatny, ale źródłem wiedzy o takich grobach, w których spoczywają bohaterowie walczący o naszą Ojczyznę, są przede wszystkim członkowie rodziny, dalecy krewni czy znajomi. Ocalmy od zapomnienia mogiły tych osób, a staną się one w przyszłości źródłem świadomości historycznej naszych wnuków. Zwracamy się do osób, które posiadają wiedzę o lokalizacji, adekwatnych do założeń projektu grobów, kwater, upamiętnień. Informacje i ewentualne dokumenty potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych można dostarczyć do Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie. Pomożemy przygotować wniosek zgłoszeniowy do Instytutu Pamięci Narodowej i udzielimy wszelkich niezbędnych informacji - informuje Tomasz Kuska Inspektor ds. gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Żarowie.

W pierwszej kolejności uhonorowani zostaną bohaterowie walk związanych z przypadającym w tym roku 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W kolejnych latach organizatorzy akcji zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na terenie Dolnego Śląska: żołnierzy września 1939 roku, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 roku.

Informacji w tym temacie udziela Referat Komunalny Urzędu Miejskiego w Żarowie pod nr tel. 74 858 05 91 wew. 334.