Ćwiczenia krajowe Renegade - zawyją syreny
(09.11.2018)

Urząd Miejski w Żarowie informuje, że w dniach 14-15 listopada 2018 r. (termin zapasowy 16 listopada br.) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje ćwiczenie krajowe RENEGADE - SAREX 18/II.

FOTO: https://dziennikzachodni.pl/dlaczego-wyja-syreny-w-katowicach-i-calym-woj-slaskim-to-cwiczenia-renegadesarex/ar/12148561

W ramach ćwiczenia zaplanowane jest przeprowadzenie testu sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Uruchomienie systemu na terenie Gminy Żarów uzależnione będzie od przebiegu epizodu dotyczącego naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE - stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. W przypadku uruchomienia syren emitowany będzie:

1. dźwięk modulowany ciągły - OGŁOSZENIE ALARMU,

2. dźwięk modulowany ciągły - ODWOŁANIE ALARMU.

Jednocześnie informujemy, że alarmowanie będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy Gmina Żarów znajdzie się w zakresie przewidzianym do uruchomienia syren, czyli zostanie przekazany sygnał.