Wiadomości z miasta i gminy

A A A

    

 

Jubileusz 70-lecia Żarowskiej Orkiestry Dętej 
(19.11.2018)


  

Żarowska Orkiestra Dęta kończy w tym roku 70 lat. Z tej okazji w piątek, 16 listopada w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbył się okolicznościowy mini-koncert jubileuszowy. Nie zabrakło także jubileuszowego tortu, a podziękowania i gratulacje na ręce muzyków składali zaproszeni gości. 

- Serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć artystycznych i jednocześnie serdecznie dziękujemy za wszelkie działania artystyczne, zaangażowanie, życzliwość i stałą obecność w życiu kulturalnym naszej gminy. Świadczy o tym wspaniała historia Orkiestry wypełniona wieloma sukcesami, nagrodami i nie zliczonymi koncertami, a także reprezentowanie naszej gminy również poza granicami naszego kraju. Wszystkim muzykom życzymy dalszych sukcesów muzycznych i owocnej pracy. Aby następne lata współpracy tworzyły ciąg dalszy tej wspaniałej, niezapomnianej przygody muzycznej - gratulowali muzykom z Żarowskiej Orkiestry Dętej burmistrz Leszek Michalak i Roman Konieczny przewodniczący Rady Miejskiej.

Żarowska Orkiestra Dęta powstała w maju 1948r. pod patronatem Dolnośląskich Zakładów Chemicznych. Pierwszym kapelmistrzem był Pan Chutyra, bardzo dobry puzonista grający w tym okresie w Operetce Wrocławskiej. Orkiestra przetrwała do roku 1958. Z tego okresu zostało dwóch orkiestrantów, a byli to panowie Tadeusz Sipiora i Władysław Piorun. W roku 1965 zaczął się nowy nabór orkiestrantów i w następnym roku powstała Orkiestra Dolnośląskich Zakładów Chemicznych w Żarowie. Założycielem i kapelmistrzem był Pan Stefan Istelski, który zmarł w 1984 toku. Kapelmistrzostwo objął Pan Stanisław Kłyszcz i pełnił tę funkcję do 1996r. Następnym kapelmistrzem został Pan Władysław Piorun, kierujący orkiestrą do 2001r. Po roku 2001 kapelmistrzem został Pan Władysław Zawalski. W międzyczasie Zakłady Chemiczne "Organika" wypowiedziały utrzymanie orkiestry. Dzięki staraniom ówczesnej burmistrz Żarowa, Lilli Gruntkowskiej nie została ona zlikwidowana. Burmistrz Gruntkowska podjęła decyzję, by orkiestra funkcjonowała w strukturach Żarowskiego Ośrodka Kultury. Kapelmistrzem w tym czasie byli panowie: Władysław Zawalski, Eugeniusz Rzeźnik, Przemysław Dudek, Bartosz Warkoczyński. Obecnie orkiestrą kieruje Dariusz Piechowiak, muzyk Filharmonii Sudeckiej. Orkiestra obecnie liczy 15 członków, w skład których wchodzą zarówno muzycy amatorzy i zawodowcy, grający po dziś dzień w innych orkiestrach we Wrocławiu, Wałbrzychu czy Dzierżoniowie. Wszystkich muzyków łączy w sobie pasja grania muzyki wielu gatunków: muzyki rozrywkowej, marszy wojskowych, utworów patriotycznych, a nawet swingu. Orkiestra ma za sobą setki koncertów i występów na terenie nie tylko Żarowa, ale i całego powiatu Świdnickiego.

W tym roku, za swoją dotychczasową działalność na rzecz kultury muzycy z Żarowskiej Orkiestry Dętej zostali nagrodzeni również statuetką "Mamuta Kultury". Nagroda została wręczona podczas inauguracji roku kulturalnego w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Magdalena Pawlik

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
  
 


  


strona główna  |  do góry  |