Wiadomości z miasta i gminy

A A A

    

 

Finał "Szlachetnej Paczki" w Żarowie
(10.12.2018)


  

Blisko 40 odwiedzonych rodzin, 11 obdarowanych rodzin, paczki o łącznej wartości blisko 50 tysięcy złotych, 6 wolontariuszy - to bilans tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Rejonie Żarów. To już XVIII edycja Szlachetnej Paczki w Polsce, natomiast II w Żarowie. Jest to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna.

Głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce.

Na terenie gminy Żarów w tym roku pracowało sześciu wolontariuszy, którzy odwiedzili blisko 40 rodzin. Większość osób to pracownicy Daicel Safety Systems Europe (DSSE), którzy rozkręcili tą akcję w Żarowie. Jak podkreślają wolontariusze: - "Wszystko zaczęło się w Daicelu i nadal będzie tam kontynuowane".

Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Organizatorzy projektu deklarują, że "nie pomagają biedzie roszczeniowej" i chcą, aby "ludzie sami radzili sobie w życiu". - Łącznie odwiedziłyśmy blisko 40 rodzin. Były one wskazane głównie przez MOPS i nauczycieli. Do projektu udało się włączyć jedenaście rodzin, które otrzymały pomoc o łącznej wartości 50 tysięcy złotych. Kryteria przyjęcia rodziny są od zawsze takie same i zawierają m.in. kryterium dochodowe. Dlatego wiele rodzin poprzez pomoc 500 + znacznie przekroczyło dopuszczalne progi - stąd ta pomniejszona liczba względem zeszłego roku - komentuje Izabela Słociak lider rejonu.
Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego "weekendem cudów". Taki cud odbył się w tym roku w dniach 8-9 grudnia. Magazyn dla darczyńców został zorganizowany dzięki gościnności Pani Dyrektor Heleny Słowik w Szkole Podstawowej. Pojawili się też sponsorzy, którzy przygotowali prezenty i poczęstunek dla hojnych Darczyńców: Biały Las, Geospace, Żaruś, Żarmed.

W tym roku żarowską paczką dowodziła Izabela Słociak. Przy jej boku pracowały także weteranki z zeszłego roku: Małgorzata Adamczyk, Sara Kądziołka, Agnieszka Sołek, Grażyna Stanaszek, Monika Wójcik - Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom, Daicel Safety Systems Europe i sponsorom za okazanie dobroci, za każdą pomoc i wkład w przygotowanie żarowskiej paczki. Do zobaczenia za rok - mówi Małgorzata Adamczyk z Daicel Safety Systems Europe.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 

 
 


  


strona główna  |  do góry  |