Wiadomości z miasta i gminy

A A A

    

 

Bezpłatne badania laryngologiczne i reumatologiczne 
(21.12.2018)


  

Bezpłatne badanie laryngologiczne

Mimo że wiele razy słyszeliśmy, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny i że lepiej zapobiegać niż leczyć, wielu z nas wciąż zaniedbuje badania profilaktyczne. Nierzadko też miesiącami ignorujemy objawy, które powinny nas zaniepokoić. Zażywamy leki przeciwbólowe i odkładamy wizytę u lekarza na bliżej nieokreślony termin. A gdy już trafimy do gabinetu specjalisty czy do szpitala, zdarza się, że choroba jest bardzo zaawansowana. Jedną z mniej znanych grup nowotworów są te w obrębie głowy i szyi. Większość pacjentów z tym rodzajem raka zgłasza się do lekarza w trzecim lub czwartym stadium choroby, gdy szanse na wyleczenie i przeżycie są znacznie mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że przez długi czas objawy nowotworów głowy i szyi są niewyczuwalne lub mylone ze zwykłymi infekcjami. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zgłaszać się na badania profilaktyczne, gdy czujemy się świetnie. Albo potwierdzą one, że jesteśmy zdrowi, albo dzięki nim uda się chorobę wykryć na tyle wcześnie, by szybko i w pełni wrócić do zdrowia.
W ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi z bezpłatnych badań laryngologicznych mogą skorzystać osoby w wieku: 40-65 lat, znajdujące się w grupie ryzyka. Należą do nich: wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu, a także mające podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego-HPV/. W grupie ryzyka są też osoby, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, a mogących być objawem nowotworów z obszaru głowy i szyi. Do objawów tych należą:

 • pieczenie języka,

 • niegojące się owrzodzenia oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,

 • ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem,

 • niedrożność nosa lub krwawy wysięk z nosa,

 • przewlekła chrypka

 • guz na szyi.

Do projektu mogą się zgłosić również ci, którzy nie są w grupie ryzyka, a więc niepalący, nienadużywający alkoholu i nienarażeni na zakażenia HPV, u których występuje jeden z 6 wymienionych wyżej objawów nowotworów z obszaru głowy i szyi, o ile nie jest on związany z infekcją górnych dróg oddechowych i trwa ponad 3 tygodnie. Projekt "Program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego" realizowany jest przez Dolnośląskie Centrum Onkologii oraz Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Program potrwa do końca 2019 roku. O badania należy zapytać lekarza rodzinnego. Można też skontaktować się z edukatorem terenowym, którym jest Agata Grajek (e-mail: a.grajek@lekarze.rodzinni.pl  lub tel.: 519 424 504).

Lista placówek biorących udział w projekcie znajdują się na stronach: https://www.kodowana.pl/projekty_ue2.html  

 

Bezpłatne badanie reumatologiczne

"Wszyscy znamy hasło "Ruch to zdrowie", ale by było ono realne, nasze stawy muszą być zdrowe" - mówi dr hab. Jerzy Świerkot z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych USK, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii województwa dolnośląskiego. Chociaż współczesna medycyna potrafi skutecznie zahamować postęp choroby i zapobiec jej powikłaniom, to jest jeden warunek: leczenie musi być zastosowane na wczesnym etapie.. Szacuje się, że aż 14 proc. chorych zgłasza się do jakiegokolwiek lekarza (w tym lekarza rodzinnego) dopiero wówczas, gdy choroba trwa ponad rok. Kolejny problem to zbyt późne dotarcie do specjalisty. Od momentu pojawienia się u lekarza rodzinnego do czasu otrzymania skierowania do reumatologa mija średnio 12 tygodni. Na dalszym etapie też nie jest lepiej, bo nawet mając skierowanie, na wizytę u reumatologa tzw. pacjent pierwszorazowy czeka przeciętnie od 3 do 6 miesięcy. Brakuje też tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej, czyli konsultacji reumatologicznej w ośrodkach wczesnej diagnostyki.
Choroba, w walce z którą czas ma ogromne znaczenie, jest reumatoidalne zapalenie stawów. Na badanie pod kątem tego schorzenia powinny zgłosić się osoby w wieku od 18 do 67 lat, które zaobserwowały u siebie następujące objawy:

 • niezwiązany z urazem ból i obrzęk stawów trwający co najmniej 3 tygodnie,

 • bóle i obrzęk stawów o ile nie są związane z rozpoznaną i leczoną osteoporozą,

 • sztywność poranna stawów trwająca powyżej 30 minut,

 • stan podgorączkowy,

 • ból mięśni,

 • uczucie zmęczenia.

Mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, którzy mają któryś z wymienionych objawów i są w wieku 18-67 lat powinni zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i zapytać o badania w kierunku RZS. Do końca sierpnia 2020 roku Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców w partnerstwie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu realizuje projekt pt. "Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu". W ramach tego programu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji reumatologów. Program ten przeznaczony jest dla osób potencjalnie chorych na RZS, które jeszcze nie są leczone.

O badania należy zapytać lekarza rodzinnego. Można też skontaktować się z Koordynatorem ds. profilaktyki, Panią Agatą Grajek (e-mail: a.grajek@lekarze.rodzinni.pl  lub tel.: 519 424 504).

Lista placówek biorących udział w projekcie znajdują się na stronach: https://www.kodowana.pl/projekty_ue3.html  

 

   

   

 


  


strona główna  |  do góry  |