GOSPODARKA

    

 

WSSE Podstrefa Żarów

A A A

  

Żarowska podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park"

Żarowska Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej istnieje już od 2001 roku. Jej powstanie poprzedził paroletni proces inwestycyjny i opracowanie strategii stworzenia infrastruktury, formalnego objęcia statusem Strefy oraz pozyskania pierwszych inwestorów. Początek dał holenderski inwestor- Firma Thermaflex, która w 1995 roku ulokowała swój zakład na terenie tzw. Miejskiej Strefy Inwestycyjnej, pierwowzoru późniejszej Podstrefy. Powołana przez władze gminy: Burmistrza, Zarząd i Radę Miejską stanowiła przedpole tego co miało nastąpić w przeciągu następnych lat. Władze gminne w porę dostrzegły rysującą się wtedy szansę rozwoju dla Żarowa i okolic.

Po ulokowaniu się w Miejskiej Strefie Inwestycyjnej Thermaflexu idea i funkcja zamierzonego projektu zaczęły się szybko spełniać i nabierać rzeczywistych kształtów.. Sprzyjały temu nieustające starania władz, zwłaszcza dotyczące poprawy infrastruktury jak też stworzenia inwestorom dogodnych warunków. Również kompleksowa i kompetentna obsługa na miejscu i pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i dokumentów były niezwykle ważnym czynnikiem, który sprawił, że Żarowem zainteresowali się zachodni inwestorzy.

Bazując na Miejskiej Strefie Inwestycyjnej i po osiągnięciu odpowiedniego zakresu tworzonej i niezbędnej infrastruktury 29 sierpnia 2001 doszło do podpisania memorandum pomiędzy Specjalną Strefą Ekonomiczną, Gminą Żarów, Polską Agencją Inwestycji Zagranicznych oraz Mitsui & Co Deutschland GmbH. Memorandum przewidywało utworzenie Żarowskiej Podstrefy do której zaproszeni będą japońscy inwestorzy. Memorandum było pierwszym krokiem do tego aby Rada Ministrów podpisała decyzję o utworzeniu Podstrefy Żarów obejmującej pierwotnie 68 ha.

Podstrefa Żarów zlokalizowana jest w północnej części miasta Żarów i zajmowała 99 ha. W lutym 2013 roku, decyzją Rządu RP została powiększona o kolejne zajmujące 30,9911 ha. Łącznie zajmuje więc obecnie 121.4711 ha.
Teren podstrefy jest w całości terenem zagospodarowanym, posiada znakomite połączenie z siecią dróg krajowych oraz autostrad jak również z siecią kolejową (1,8 km od terminalu kolejowego).

Na terenie żarowskiej podstrefy ulokowanych jest dziewięć zakładów:

 

ELECTROLUX POLAND Sp. z o. o.

Fabryka specjalizuje się w produkcji elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (zmywarki). Szwedzki koncern seryjną produkcję w Żarowie rozpoczął w grudniu 2006 roku. Z taśm produkcyjnych schodzą tu różne typy zmywarek - wolnostojące, do zabudowy, a także zmywarki kompaktowe. W sumie w żarowskiej fabryce powstaje około 260 modeli zmywarek, które trafiają głównie do europejskich i polskich klientów. Duża część produktów z Żarowa dostarczana jest na rynek australijski. W Żarowie produkowane są zmywarki takich marek jak: Electrolux, AEG-Electrolux, Zanussi, Ikea.


DAICEL SAFETY SYSTEMS EUROPE Sp. z o. o.

Daicel Safety Systems Europe Sp. z o. o. produkuje małe, lekkie, ekonomiczne napełniacze do poduszek powietrznych do samochodów. DSSE należy do koncernu japońskiej firmy Daicel Chemical Industries Ltd. (DCI). Grupa Daicel powstała w 1919 roku. Obecnie zajmuje się wytwarzaniem szerokiej gamy produktów; zaczynając od produktów celuloidowych, poprzez produkty oparte na chemicznych substancjach organicznych, plastiku, aż po urządzenia pirotechniczne. Żarowska fabryka w kwietniu 2006 roku wyprodukowała swój pierwszy napełniacz do poduszki powietrznej. Oficjalne otwarcie DSSE nastąpiło 12 września 2006 roku.


BRIDGESTONE DIVERSIFIED PRODUCTS POLAND Sp. z o. o.

Fabryka specjalizuje się w produkcji produktów gumowych dla maszyn budowlanych, a także produktów z tworzyw EVA.


YAGI POLAND FACTORY Sp. z o.o.

YAGI POLAND FACTORY Sp. z o. o. to japońska firma zajmująca się produkcją części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników. W marcu 2004 roku odbyło się oficjalne otwarcie zakładu w żarowskiej podstrefie. Produkcja ruszyła miesiąc później.


AKS PRECISION BALL POLSKA Sp. z o.o.

AKS Precision Ball Polska Sp. z o. o. powstała w Żarowie w maju 2002 roku. Produkcja w zakładzie trwa od kwietnia 2004 roku. Japoński zakład produkuje kulki stalowe do montażu łożysk tocznych, przeznaczonych do różnego typu maszyn i urządzeń (w tym także dla branży motoryzacyjnej).


FRANC-TEXTIL Sp. z o. o.

Franc-Textil jest jednym z największych i najnowocześniejszych, profesjonalnych centrów szycia tekstyliów domowych w Polsce, oferującym usługi szycia firmom tekstylnym z krajów Europy Zachodniej. Produkcję w żarowskiej podstrefie fabryka rozpoczęła w 2004 roku. Franc-Textil wysyła swoje produkty głównie do Skandynawii, Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.


T&P POLSKA Sp. z o.o.

T&P Polska Sp. z o. o. zajmuje się produkcją komponentów do sprzętu AGD tj. elektrozaworów, odkamieniaczy, pojemników regenerujących, młynków oraz systemów bezpieczeństwa tzw. water stop oraz termoplastycznych półproduktów tłoczenia.


Colorobbia Polska Sp. z o.o.

Zakład zajmuje się wytwarzaniem produktów chemicznych tj. barwniki i pigmenty, farby, lakiery, wyroby ceramiczne nieogniotrwałe z wyłączeniem wyrobów do celów budowlanych oraz ogniotrwałe wyroby ceramiczne, płytki ceramiczne, cegły, dachówki i pozostałe ceramiczne materiały budowlane.


STEEL.S POLAND

Steel.s Poland Sp. z o.o. należy do włoskiej Grupy Sassoli, utworzonej pod koniec lat 80. Grupa skupia firmy zajmujące się przetwarzaniem stali nierdzewnej i aluminium oraz produkcją szerokiej gamy wyrobów z tych materiałów. Firma w 2005 r. nabyła w Żarowie działkę o powierzchni 4,19 ha. Na tym terenie Steel.s Sp. z o.o wybudowała zakład, który produkuje standardowe, jak również przygotowywane specjalnie na zamówienie, elementy ze stali nierdzewnej. Są to części do urządzeń AGD (przede wszystkim do zmywarek, lodówek i suszarek) oraz części dla przemysłu motoryzacyjnego (do samochodów i kosiarek).


 

 


  


strona główna  |  do góry  |