Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Marsz protestacyjny „NIE dla...

  Aktualności

Pikieta STOP STOP OTACZARNI ASFALTU W ŻAROWIE
25-02-2019

Marsz protestacyjny „NIE dla asfaltowni w Żarowie”

W sobotę, 23 lutego 2019 roku z inicjatywy mieszkańców naszej gminy, którzy zawiązali Komitet Społeczny protestujący przeciwko planowanej budowie zakładu produkującego masę bitumiczną, zorganizowany został marsz protestacyjny.

Tego dnia solidarni byliśmy wszyscy. Mieszkańcy, samorządowcy, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, nauczyciele, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz młodzież w proteście przeciwko planowanej w Żarowie inwestycji przeszli w marszu manifestacyjnym ulicami Żarowa. Żarowianie ubrani w maski antysmogowe i z transparentami, na których można było przeczytać: „Asfaltownia to śmierć w powietrzu” czy „STOP otaczarni asfaltu w Żarowie” przeszli na teren, gdzie planowana jest budowa tego zakładu. Inwestor właśnie tutaj pomiędzy Żarowem a Łażanami chce wybudować „Zakład dróg wraz z infrastrukturą” (tzw. asfaltownię). Na manifestacji pojawił się również burmistrz Leszek Michalak, który po raz kolejny zadeklarował swoje wsparcie dla mieszkańców.

Jako Burmistrz Miasta Żarów od wielu lat, razem z Państwem tworzymy bezpieczne i przyjazne miejsce. Dzisiaj stoimy wobec sytuacji, w której po raz kolejny wyrażacie swój sprzeciw w kwestii planowanej inwestycji. Chcę Państwa zapewnić, że moje działania będą zbieżne z Państwa oczekiwaniem – mówił burmistrz Leszek Michalak.

Swoje stanowisko w tej sprawie podtrzymują także radni Rady Miejskiej, również obecni na marszu manifestacyjnym.

Szanowni Państwa, Rada Miejska wypowiedziała się na ten temat, uchwalając uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec planowanej inwestycji. Nie chcemy tej inwestycji na naszym terenie, wszyscy radni zagłosowali za jej przyjęciem. Z tego miejsca apeluję również do wszystkich instytucji, które mają jeszcze czas na wydanie opinii: Sanepidu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Zrobimy wszystko, co będzie w naszej mocy, aby tę inwestycję blokować. Będziemy pisać, gdzie się da, będziemy zawiadamiać wszystkie instytucje, które będą mogły nam w tym pomóc – deklarował w imieniu radnych przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.

W marszu protestacyjnym uczestniczyły tłumy mieszkańców. Wszyscy przyszli tutaj w jednym celu, aby pokazać, że są przeciwni realizacji na terenie miasta tej inwestycji. Obawiają się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, o negatywne oddziaływanie na środowisko, hałas i nieprzyjemny zapach, który może być efektem uruchomienia instalacji.

Obawiamy się skutków ubocznych, a zwłaszcza emisji spalin z asfaltowni, które będą szkodzić naszemu zdrowiu – mówiła Patrycja Cargill mieszkanka Żarowa. Inni mieszkańcy również uważają, że inwestycja będzie dużym zagrożeniem, nie tylko dla zdrowia, ale także całego środowiska naturalnego.

Mieszkamy blisko tego terenu, zagospodarowaliśmy sobie miejsca na ogródki, ale teraz obawiamy się, że nie będziemy mogli z nich korzystać. Do tej pory dobrze nam się tutaj żyło. Miasto się rozwija, powstało wiele nowych inwestycji. Dzisiaj w mieszkańcach siła, zbieramy podpisy przeciwko tej inwestycji. Wierzę w ludzi i mam nadzieję, że wspólnymi siłami zatrzymamy to przedsięwzięcie – komentowała Renata Zdunik mieszkanka Żarowa.

Rozmawialiśmy także z Michałem Sobczyńskim liderem Komitetu Społecznego Mieszkańców, który zapewniał, że wierzy w pozytywne zakończenie tej sprawy, choć droga do tego sukcesu będzie długa i żmudna.

Będziemy zabiegać, aby ta inwestycja nie powstała w Żarowie. To nie jest miejsce na takie przedsięwzięcia. Musimy zjednoczyć siły, dla naszych mieszkańców i naszych rodzin. Obawiamy się, że wytwarzany materiał, czyli asfalt zawiera mnóstwo szkodliwych substancji rakotwórczych, które przedostaną się do naszych organizmów. Nie pozwolimy na to. Będziemy działać w tej sprawie i nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo – podkreślał Michał Sobczyński.

Magdalena Pawlik