Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Nie pal śmieci w piecu. Ruszają kontrole

  Aktualności

Dym z komina
20-11-2020

Nie pal śmieci w piecu. Ruszają kontrole

Rozpoczął się sezon grzewczy, dlatego przypominamy wszystkim mieszkańcom o ustawowym zakazie spalania odpadów komunalnych w piecach i instalacjach domowych.

Podczas spalania śmieci w przydomowych piecach uwalniamy do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez nas wszystkich. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki jego oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Mając na uwadze zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska w gminie Żarów informujemy, że podobnie, jak w minionym roku, będą przeprowadzane kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów będzie wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Gdy zajdą podejrzenia spalania odpadów, zostaną pobrane próbki i przekazane do badań. Osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą liczyć się z surowymi karami, a zgodnie z przepisami prawami jest to grzywna w wysokości nawet do 5000 złotych. Przypominamy, że palenie śmieci jest wykroczeniem, niezależnie od tego, czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym podwórku i we własnym piecu, czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności. Co mogą robić mieszkańcy, by bronić się przed zanieczyszczeniem powietrza? Dobrym sposobem jest dokumentacja zdjęciowa, a następnie przesyłanie zdjęć do instytucji kontrolnych.

Przypominamy, że nie wolno spalać:

  • wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych,
  • butelek, pojemników, toreb foliowych,
  • zużytych opon i innych odpadów z gumy, odzieży, obuwia,
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych, sztucznej skóry,
  • opakowań po farbach, lakierach, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
  • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Informujemy również, że nie każda kontrola „kopciucha” kończy się wystawieniem mandatu. Czarny dym z komina nie zawsze jest efektem spalania śmieci czy zabronionych uchwałą antysmogową paliw. W wielu przypadkach to efekt używania starych pieców centralnego ogrzewania. W takich piecach rozpalaniu ognia, czy dosypaniu kolejnej porcji węgla nawet najlepszej jakości towarzyszy wydzielanie się dużej ilości dymu.

Jeśli podejrzewasz, że Twój sąsiad spala śmieci, zacznij od rozmowy. Gdy te nie przyniosą skutku, zgłoś sprawę do Urzędu Miejskiego w Żarowie, który uruchomi procedurę kontrolną.