Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Aktualności Bądź EKO i załóż przydomowy kompostownik

  Aktualności

Grafika Przydomowy kompostownik Tego nie kompostuj
14-04-2021

Bądź EKO i załóż przydomowy kompostownik

Kompostowanie to najlepszy sposób, żeby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie.

Dodatkową zaletą posiadania kompostownika jest także ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami. Ulga przyznawana jest właścicielom nieruchomości jednorodzinnych, którzy zadeklarują, że założą kompostownik.

Odpady biodegradowalne to około 70% naszych śmieci. Jeśli trafią one do kompostownika, będziemy mogli posegregować nawet 95% odpadów pozostałych po oddzieleniu resztek jedzenia. Kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach.

Kompostownik można kupić albo zrobić samemu.

  • Gotowy kompostownik ogrodowy można kupić w sklepie lub markecie ogrodniczym. Sprawdza się zwłaszcza w małych ogrodach, gdzie nie powstaje dużo odpadów biodegradowalnych.
  • Drewniany kompostownik o budowie ażurowej można wykonać samodzielnie z desek lub zaimpregnowanych belek, ułożonych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu.
  • Kompostowanie w pryzmie to najprostszy sposób kompostowania, polega na układaniu warstwami materiałów biodegradowalnych.

Kompostownik zakładamy od wiosny do jesieni, przy dodatnich temperaturach. Miejsce przeznaczone na kompostownik powinno być osłonięte od wiatru i zacienione. Miejsce, które wybierzemy powinno być nieco wzniesione, aby woda opadowa nie zalewała powstającego kompostu. Świetnym rozwiązaniem jest ulokowanie kompostownika w bezpośrednim sąsiedztwie bzu. Krzew ten jest naturalną barierą dla zapachów powstających podczas procesu rozkładu substancji organicznych. Najprostszym rozwiązaniem jest gotowy kompostownik ogrodowy z tworzyw sztucznych. Układa się w nim warstwami zgromadzony wcześniej materiał lub dokłada na bieżąco. Najlepiej sprawdza się w małych ogrodach, gdzie nie powstaje dużo resztek roślinnych.

grafika  Przydomowy kompostownik Tego nie kompostuj Zasady skutecznego kompostowania - Kompostownik postaw w zacienionym miejscu – unikniesz przesuszenia - Na początek wysyp gotowy kompost lub ziemię ogrodową zakupioną w sklepie - Dorzucaj kolejne odpadki organiczne pozostałe z domu i ogrodu - Kolejne warstwy przesyp żyzną ziemią dla usprawnienia procesu rozkładu - Pamiętaj o mieszaniu kompostu - Przykryj kompostownik warstwą liści lub workiem jutowym, aby zachował ciepło i wilgoć - Pilnuj wilgotności kompostownika - suchy zroś wodą - Unikaj przelania, bo może to doprowadzić do gnicia i brzydkiego zapachu - Przelany kompost wymieszaj i przełóż niezadrukowanymi kartkami papieru lub opakowaniami po jajkach - tzw.wytłoczkami - Kompostownik założony wiosną to żyzna ziemia do jesiennego ogródka Ministerstwo Klimatu i Środowiska Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska SS I Gospodarki Wodnej

Do kompostownika wrzucamy:

  • większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne,
  • rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty,
  • gałązki żywopłotów, ziemię z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów,
  • niezadrukowany papier (papier śniadaniowy, chusteczki, serwetki, tektura itp.), a także słomę i siano.

Do kompostownika nie wrzucamy:

  • mięsnych odpadów kuchennych i kości,
  • zainfekowanych roślin ogrodowych,
  • gruzu czy śmieci z odkurzacza.
  • odchody zwierząt,

Dojrzewanie kompostu trwa zwykle około 18 miesięcy (w kompostownikach z tworzyw sztucznych proces ten można skrócić nawet do 2 miesięcy). Dojrzały kompost ma jednolitą strukturę i zapach świeżej ziemi. Można go bez ograniczeń wykorzystywać do użyźniania gleby. Stosowanie kompostu nie grozi przenawożeniem ani zatruciem środowiska, jak to może mieć miejsce w przypadku nawozów sztucznych czy obornika. Dzięki stosowaniu kompostu uboga w składniki odżywcze i mineralne gleba staje się żyzna, bogata w humus i urodzajna, a my możemy cieszyć się jej plonami.

 

Więcej na stronie internetowej: https://naszesmieci.mos.gov.pl