Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Gospodarka odpadami i ochrona środowiska Co się dzieje z odpadami zebranymi w...

  Gospodarka odpadami i ochrona środowiska

Pojemniki na śmiecie
14-02-2020

Co się dzieje z odpadami zebranymi w ramach zbiórki selektywnej?

System zbiórki odpadów zbieranych selektywnie na terenie gminy Żarów jest tzw. systemem gniazdowym, który jest najbardziej efektywny w przypadku zabudowy wielorodzinnej, jak i mieszanej, czyli jedno i wielorodzinnej.

Wynika to z faktu, że w budynkach wielolokalowych nie ma możliwości prowadzenia zbiórki w systemie workowym. Na terenie gminy Żarów rozstawionych jest ponad 100 gniazd, a w nich 250 kontenerów: NIEBIESKIE na papier, ZIELONE na stłuczkę szklaną oraz ŻÓŁTE na tworzywa sztuczne, metale oraz odpady wielomateriałowe. Kontenery te mają pojemność od 1,5 m3 do 2,5 m3.

Często na portalach społecznościowych pojawiały się stwierdzenia, że nie warto segregować śmieci, bo wszystkie i tak trafiają do jednej śmieciarki. Co więc dalej dzieje się z odpadami, które segregujemy, gdzie one trafiają?

- Poszczególne frakcje są zbierane odrębnie przez pojazd z kontenerem oraz podnośnikiem HDS i dowożone do miejsc magazynowania. Stłuczka szklana transportowana jest do bazy magazynowej firmy Eneris Surowce S.A. przy ul. Okrężnej i po zgromadzeniu partii transportowej w ilości minimum 24 ton, jest transportowana do huty szkła. Papier i tektura z opróżnianych niebieskich kontenerów po doczyszczeniu na instalacji Przedsiębiorstwa Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Zawiszowie jest belowany na prasach hydraulicznych i sprzedawany do papierni. Zawartość kontenerów żółtych po opróżnieniu jest również transportowana do PUO Sp. z o.o., a tam na linii sortowniczej następuje jej rozsortowanie na kilka frakcji, tj. metale, odpady wielomateriałowe, folia bezbarwna, folia kolorowa, butelki PET (polietylen) białe, butelki PET niebieskie, butelki PET zielone oraz opakowania po tzw. chemii gospodarczej. Wszystkie te frakcje są belowane i sprzedawane różnym odbiorcom. Z racji, że są to odpady powstałe z produktów ropopochodnych ich odzysk jest szczególnie istotny z punktu widzenia ekologii. Rozkład takich odpadów na składowiskach trwa kilkaset lat, a należy pamiętać, że produkcja wyrobów z PET, czy folii również jest produkcją wysokoenergetyczną czyli obarczoną potencjalnym skutkiem dla środowiska. Firmy wykorzystują tego typu odpady przy produkcji odzieży typu POLAR czy pasów bezwładnościowych do samochodów – wyjaśnia Tomasz Kuska z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.