Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Gospodarka odpadami i ochrona środowiska Odpady wielkogabarytowe wystawiamy w...

  Gospodarka odpadami i ochrona środowiska

Odpady wielkogabarytowe
25-04-2019

Odpady wielkogabarytowe wystawiamy w terminie wywozu

W każdy ostatni piątek miesiąca odbierane są odpady wielkogabarytowe. Odpady można wystawiać przed swoimi nieruchomościami, a firma, która odbiera odpady z terenu gminy Żarów, zabierze je bezpłatnie sprzed budynków.

Przypominamy, że każdą taką zbiórkę należy wcześniej zgłosić telefonicznie do Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Niestety pomimo wyznaczonego terminu odbierania odpadów wielkogabarytowych, mało kto się do nich stosuje i wystawia śmieci, kiedy i gdzie chce. Efekt jest taki, że rozwalone wersalki, meble czy stary sprzęt zalegają na trawnikach, przy pojemnikach na śmieci. Takie sytuacje są niedopuszczalne.

– Przypominamy wszystkim mieszkańcom, że niedopuszczalne jest wystawianie odpadów wielkogabarytowych przed nieruchomość w innym terminie lub podrzucanie ich pod pojemniki do zbiórki selektywnej. Takie zachowania podlegają karze grzywny. W każdy ostatni piątek miesiąca, na terenie naszej gminy odbierane są odpady wielkogabarytowe. Możemy bezpłatnie zostawiać meble, sprzęty AGD i RTV, który musi być kompletny, dywany, meblościanki oraz do 4 sztuk opon samochodowych. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej zgłosić do Urzędu Miejskiego konieczność takiego odbioru i wystawić odpady przed nieruchomość lub przy pojemniku na śmieci, w piątek do godz. 8.00 rano – mówi Tomasz Kuska z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Odpady wielkogabarytowe można oddawać również w innym terminie. Bezpłatnie można je zostawiać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Armii Krajowej 32 w Żarowie (przy elewatorach, wjazd na prawo od sklepu Biedronka), który czynny jest w każdy poniedziałek godz. 16.00 - 18.00, środę godz. 14.00 - 18.00 i sobotę godz. 10.00 - 12.00. Mieszkańcy mogą przywozić zużyty sprzęt RTV i AGD (telewizory, lodówki, zamrażarki, lokówki, baterie, akumulatory i inne), meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady biodegradowalne tj. liście, trawę, rozdrobnione gałęzie, zużyte opony od pojazdów osobowych, przeterminowane leki i chemikalia oraz w workach tworzywa sztuczne, papier, tekturę, szkło i metale. Raz w miesiącu można przekazać również do 0,5 m3 gruzu budowlanego. Przypominamy, że dostarczając odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów należy mieć ze sobą dowód osobisty.