Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Powrót do przeszłości. Średniowiecze...

  Oświata Kultura i Sport

Plakat : II JARMARK ŚREDNIOWIECZNY 14 lipca 2019/12.00-20.00/Wierzbna TAŃCE DWORSKIE / POKAZ MODY ŚREDNIOWIECZNEJ WALKI RYCERZY / GRY I ZABAWY ŚREDNIOWIECZNE WALKA Z WOJEM / JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO... SŁOWIAŃSKA KUCHNIA / RZEMIEŚLNICY OPOWIEŚĆ O HENRYKU Z WIERZBNEJ / SPACERY HISTORYCZNE
03-07-2019

Powrót do przeszłości. Średniowiecze ponownie zawita do Wierzbnej

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz OGAR crafts i przyjaciele zapraszają na podróż w czasie o ponad tysiąc lat do czasów naszych słowiańskich przodków i szlachetnych rycerzy.

Wydarzenie zostało zaplanowane na niedzielę, 14 lipca w godzinach 12.00 - 20.00 na terenie kompleksu pocysterskiego. Całość zakończy opowieść o biskupie Henryku z Wierzbnej, człek, który ogień stosów rozniecił na Śląsku. Czy historia się powtórzy? Czy żar wiary znów obejmie dusze i ciała heretyków?

Specjalnie na ten dzień przygotowaliśmy dla wszystkich miłośników historii i nie tylko wiele atrakcji.

TAŃCE DWORSKIE

Piękne niewiasty zaprezentują swój wdzięk w tańcu, a chętnych pląsać nauczą.

POKAZ MODY ŚREDNIOWIECZNEJ

Opowieść o strojach z czasów dawnych na pokazie średniowiecznej mody.

WALKI WOJÓW I RYCERZY

Dzielni Słowianie, bezlitośni wikingowie i szlachetni rycerze ku Waszej uciesze, walczyć będą na ubitej ziemi pokazując, który z nich czempionem z Wierzbnej zostanie i pierścień biskupi w nagrodę otrzyma!

GRY I ZABAWY

Rzut oszczepem, ścinanie głów, przeciąganie liny, kręcioł, polowanie na dziką świnię - tak się kiedyś ludzie bawili! Śmiałkowie wykażą się siłą, sprytem i zręcznością, a zwycięzcy zazdrość wzbudzać będą pośród tłumów!

WALKA Z WOJEM

Jeżeli czujesz, że męstwa Ci nie brakuje, to spróbować możesz sił swoich w walce z naszymi najlepszymi wojownikami!

JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO...

Biskupi pałac posępne historie skrywa... Opowieść o Henryku z Wierzbnej, stosach i inkwizytorach.

SŁOWIAŃSKA KUCHNIA

Kucharka upichci podpłomyki - danie przez wszystkich Słowian znane i uwielbiane, opowie o kiszonych warzywach z terenów Słowiańszczyzny, a zupa żołądki napełni i ciała pokrzepi.

RZEMIEŚLNICY

Rzemieślnicy, w swych sztukach biegli i szkoleni, opowiedzą o swoim fachu, narzędziach i materiałach. Nabyć też będzie można wytwory ich rąk. Zielarka o przeznaczeniu ziół mówić będzie, kaletnik pokaże, co jego zdolne ręce potrafią, a kupiec zaprezentuje miary, wagi, monety i luksusowe towary.

OPOWIEŚĆ O HENRYKU Z WIERZBNEJ

Siedemset lat temu na łożu śmierci znalazł się biskup wrocławski, Henryk z Wierzbnej – człek, który ogień stosów rozniecił na Śląsku. Czy historia się powtórzy? Czy żar wiary znów obejmie dusze i ciała heretyków?