Jesteś na > Bezpieczeństwo i Zdrowie Rozbudowa remizy OSP w Wierzbnej

Bezpieczeństwo i Zdrowie

Spotkanie - podpisanie dokumentów, na zdjęciu cztery osoby
12-12-2018

Rozbudowa remizy OSP w Wierzbnej

Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Wierzbnej czekali na taką wiadomość od dawna. Remiza strażacka na terenie wsi zostanie rozbudowana. Kilka dni temu burmistrz Leszek Michalak, w obecności radnej Rady Miejskiej Zuzanny Urbanik i skarbnik gminy Renaty Dawlewicz podpisał umowę o dofinansowanie tego zadania z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Na realizację zadania „Rozbudowa i nadbudowa garażu OSP z przeznaczeniem na obiekt użyteczności publicznej – miejsce spotkań i działań zmierzających do zwiększenia aktywności społecznej i lokalnej w miejscowości Wierzbna” gmina Żarów otrzymała dofinansowanie w wysokości 234.813,00 złotych. Umowę o dofinansowanie projektu na ręce burmistrza Leszka Michalak wręczył Paweł Czyszczoń dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Sam projekt dotyczy rozbudowy i udostępnienia tej części świetlicowej dla mieszkańców Wierzbnej. To jest bardzo aktywna miejscowość. Cieszę się, że kolejne środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafią do gminy Żarów i mam nadzieję, że nie będą to ostatnie pieniądze, które przekażemy na realizację projektów w tej gminie. Wierzbna to wieś, która uczestniczy aktywnie w programie Odnowa Wsi na Dolnym Śląsku. Mam nadzieję, że ta rozbudowa przyczyni się do tego, że będzie więcej takich inicjatyw, a przede wszystkim stowarzyszeń na obszarach wiejskich – mówi Paweł Czyszczoń dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich.

Wizualizacja rozbudowy remizy

Inwestycja ruszy w przyszłym roku, ale najpierw zostanie jeszcze ogłoszony przetarg, a w następnej kolejności podpisana będzie umowa z wyłonionym wykonawcą zadania. - Będzie to rozbudowa świetlicy wiejskiej, ale o część związaną z funkcjonowaniem Straży Pożarnej. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnej znajduje się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego, dlatego jest wysyłana do wszystkich zdarzeń. Wreszcie strażacy będą mieli więcej miejsca, a dzięki temu też sprawniej będzie mogła funkcjonować świetlica wiejska. Pierwsze prace powinny ruszyć na wiosnę – podkreśla burmistrz Leszek Michalak.

Dzięki planowanej rozbudowie, więcej dodatkowego miejsca zyskają nie tylko strażacy. Zgodnie z założeniem projektu będzie to także miejsce spotkań, z którego będą mogli korzystać również mieszkańcy Wierzbnej.

To wspaniała wiadomość, czekaliśmy na tę inwestycję już od dłuższego czasu. Sam zakres inwestycji dotyczyć będzie rozbudowy klatki schodowej, która będzie łączyła nadbudowaną świetlicę z wykorzystaniem poddasza znajdującego się nad świetlicą. Będziemy mieć więcej miejsca dla siebie, którego obecnie nam brakuje. Cieszy się także nasze Koło Gospodyń Wiejskich, które działa prężnie na terenie Wierzbnej – dopowiada radna Zuzanna Urbanik.

Koszt całkowity zadania według kosztorysu inwestorskiego to kwota 369.029,18 złotych, ale oficjalna kwota zostanie podana po zakończeniu procedury przetargowej. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach strategii rozwoju lokalnego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020.