Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Profilaktyczny początek roku z...

Oświata Kultura i Sport

Na zdjęciu Kalendarze ucznia
24-01-2019

Profilaktyczny początek roku z Kalendarzem Ucznia

W najbliższych dniach do szkół z terenu gminy Żarów, tradycyjnie już, trafi Kalendarz Ucznia na 2019 rok zawierający treści profilaktyczne. Kalendarz stanowi ważny element Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie.

Założenia konkursu obejmują przede wszystkim kształtowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań minimalizujących lub chroniących przed negatywnym oddziaływaniem substancji psychoaktywnych, a także przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu uzależnień od substancji psychoaktywnych, prewencji, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W tym roku temat przewodni Kalendarza Ucznia brzmi „Alkohol i papierosy to trucizna”. Uczniowie dowiedzą się w jaki sposób alkohol i papierosy niszczą nasz organizm. Kalendarz rozpowszechniony zostanie wśród blisko 1100 uczniów z placówek oświatowych z terenu gminy. W Kalendarzu zostały zamieszczone rysunki o tematyce profilaktycznej, wykonane przez uczniów z żarowskich szkół, grup zajęciowych i przedszkola. Każdy miesiąc opatrzony jest innym hasłem profilaktycznym np. marzec „Ruch to zdrowie! Spędzaj aktywnie czas na świeżym powietrzu!”, sierpień – „Bądź sobą! Unikaj używek i dopalaczy!”, grudzień "Bądź rozsądnym pasażerem! Podczas jazdy samochodem zapij pasy!". Osoby, których prace zostały zawarte w Kalendarzu Ucznia podczas finału Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie, otrzymają nagrody rzeczowe. Są to: Wiktoria Szywała, Bartek Załubski, Emilia Misiurka, Maja Boguszewska, Gracjan Łuczyk, Kinga Nicieja, Nikola Kuc, Róża Kulpińska, Ignacy Kwiecień, Kornel Mikołajek, Bianka Mikołajek, Hanna Bal, Anastazja Worsa, Karolina Zięba, Amelia Jurkowska, Paulina Pituła.

Kalendarz, redagowany jest przez Panią Iwonę Nieradkę i Panią Małgorzatę Świtoń, za co serdecznie dziękujemy. Sfinansowany został z budżetu Gminy Żarów, ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Żarów na 2018 rok.