Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Półmetek wakacji w żarowskiej...

Oświata Kultura i Sport

Dzieci w bibliotece
06-08-2019

Półmetek wakacji w żarowskiej bibliotece !

Półmetek wakacyjnych zajęć już za nami. Uczciliśmy to wydarzenie, organizując słodką ucztę dla dzieci podczas poniedziałkowego spotkania. Cieszymy się, że pomimo upalnej pogody, chętnych do wspólnej zabawy nie brakuje, a wręcz przybywa! Do końca lipca odwiedziło nas już 165 dzieci. W Żarowie dzieci nie nudzą się !

Co ciekawego można znaleźć na naszych zajęciach? Są to przede wszystkim warsztaty plastyczne – do tej pory powstały zwierzaki z origami, obrazki 3D z wykorzystaniem kolorowego papieru, portrety dzieci, słoniki z recyklingu, kolorowe stworki z bibuły i woreczków śniadaniowych, a także wiele innych.

Nasze gry planszowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Każda z nich rozwija dzieci w inny sposób. Przy „Azulu” można poćwiczyć logiczne myślenie, „Osadnicy z Catanu” wprowadzają do rozgrywki trochę ekonomii, „Smoczy wyścig” uczy strategicznego myślenia, „IceCool” rozwija zdolności manualne, podobnie jak „Jenga” i „Twister”. Wybór jest naprawdę spory, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W każdy piątek jest też organizowany mały turniej „Dobble” - gry która uczy refleksu i spostrzegawczości. Nagrody gwarantowane!

Co tydzień organizujemy Dzień Karaoke. Przy pierwszej próbie spotkał się on z niechęcią i brakiem zainteresowania, jednak wystarczyła odrobina inicjatywy i zachęty ze strony bibliotekarki, a po pół godzinie, chętni do śpiewania musieli się ustawiać w kolejce! Wybierane piosenki były skoczne i humorystyczne, co angażowało do śpiewania nie tylko osoby, które trzymały mikrofon, niejednokrotnie cała sala włączała się do występu.

Ponadto organizujemy liczne teleturnieje: „Milionerzy”, „Jaka to melodia?”, „Kalambury”. Każda konkurencja posiada zakres wiedzy dostosowany dla naszych młodszych odbiorców. Jest to dokonała forma uczenia dzieci podstawowych informacji, które przydadzą im się w szkole i nie tylko. Każdy powinien znać imię Prezydenta RP czy umieć nazwać wszystkie miesiące. Słodkie upominki za wygrane dodatkowo motywują tych trochę bardziej leniwych.

W bibliotece nie może zabraknąć czytelniczego akcentu. Czytamy ciekawe fragmenty z humorystycznych książek dla dzieci i młodzieży. Sporo osób wypożycza z chęcią książki do domu. Każdemu chętnie doradzamy w doborze najlepszej lektury. Co czwartek rozmawiamy o obecnych mediach społecznościowych i o zagrożeniach z nich wynikających. Mamy nadzieję, że dzieci będą korzystać mądrze z tej wiedzy.

Rebusy, mata DDR, filmy na życzenie, łamańce językowe. Mnóstwo atrakcji czeka na wszystkich chętnych. Przed nami jeszcze miesiąc wakacji, dlatego zachęcam do korzystania z oferty biblioteki. Tutaj każde dziecko znajdzie coś dla siebie !

Opracowała: Biblioteka i UM Żarów