Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Wystawa plenerowa z okazji 40-lecia...

Oświata Kultura i Sport

Logo 40 Solidarność
31-08-2020

Wystawa plenerowa z okazji 40-lecia powstania Solidarności

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ Solidarność stały się początkiem przemian w 1989 roku.

Komitety założycielskie NSZZ Solidarność na terenie Żarowa, zaczęły powstawać tuż po podpisaniu porozumień gdańskich. Wydarzenia na Wybrzeżu były uważnie śledzone przez tutejsze społeczeństwo, a położenie Żarowa na ruchliwej trasie kolejowej Wrocław - Jelenia Góra sprzyjało bezpośredniej i szybkiej łączności miejscowych działaczy z komitetami założycielskimi we Wrocławiu i Wałbrzychu.

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Żarowska Izba Historyczna zapraszają na plenerową wystawę z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Wystawę będzie można obejrzeć od środy, 2 września w galerii pod chmurką, ulica Dworcowa.

Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z: Archiwum Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Organika Żarów S.A. kolekcji Marka Wąsowskiego oraz ze zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej.