Jesteś na > Oświata Kultura i Sport Konflikty w gminnej oświacie?

Oświata Kultura i Sport

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie
26-05-2022

Konflikty w gminnej oświacie?

W lutym 2022r. odbyły się konkursy na dyrektorów SP Żarów oraz SP Imbramowice, w związku z zakończeniem kadencji obu dyrektorów i ich przejściem na emeryturę.

Od 1 września 2022r. nowe stanowiska dyrektorów, w wyniku konkursów obejmą p. Mariola Czarnecka w Szkole Podstawowej w Imbramowicach oraz p. Barbara Nowak w Szkole Podstawowej w Żarowie. Rozmawiamy z burmistrzem Leszkiem Michalakiem o sytuacji w naszych szkołach.

→ Panie Burmistrzu, zakończyło się planowanie organizacji szkół i od 1 września nowi dyrektorzy rozpoczną swoją pracę. Wiele było emocji, szczególnie w przypadku konkursu na dyrektora w szkole w Żarowie. Dlaczego?

Stanowiska dyrektorów są kadencyjne, podobnie jak stanowisko burmistrza czy radnych. Zmiany są nieuniknione, szczególnie w sytuacji, gdy dyrektor odchodzi na emeryturę. Rzeczywiście, zbyt duże emocje towarzyszyły konkursowi w Szkole Podstawowej w Żarowie. Rozumiem, że zmiany zawsze budzą opór, ale emocje osób zainteresowanych nie powinny przekraczać ogólnie przyjętych zasad etyki i zasad współżycia społecznego. Niestety tak się stało w przypadku konkursu na dyrektora szkoły w Żarowie. Dyskusja toczyła się zarówno na forach internetowych, żarowskich ulicach czy szkolnych korytarzach. Niektórzy nauczyciele zachowali się niezgodnie z zasadami etyki, które wymagane są w tym zawodzie. Dochodziło do prób nacisków i wymuszenia konkretnych decyzji, zarówno na kandydacie, jak i rodzicach. Takie zachowania są niedopuszczalne. Nigdy nie tolerowałem i nie będę tolerować takich zachowań bez względu na to, kogo one dotyczą. Mam nadzieję, że nigdy więcej takie sytuacje się nie powtórzą.

W Szkole Podstawowej w Imbramowicach procedura przebiegła sprawnie, a środowisko nauczycieli, rodziców podeszło do wyboru nowego dyrektora w sposób profesjonalny i odpowiedzialny. Konkurs wygrała pani Mariola Czarnecka, która została bardzo miło przyjęta zarówno przez obecną dyrektor szkoły panią Krystynę Waliszak, jak i grono pedagogiczne. Serdecznie dziękuję i doceniam postawę grona pedagogicznego w Imbramowicach za otwartość i wolę współpracy z nową dyrektor szkoły.

→ Czy obawia się Pan, że ta sytuacja wpłynie na funkcjonowanie szkoły od 1 września?

Nie, nie obawiam się. Oczekuję, że tam gdzie są nieporozumienia, zostaną one zażegnane, nowi dyrektorzy z zaangażowaniem rozpoczną swoje zarządzanie placówkami, a nauczyciele z pełną odpowiedzialnością podejmą współpracę z nowym dyrektorem. Jestem przekonany, że priorytetem, zarówno dla nowych dyrektorów, jak i całego grona pedagogicznego żarowskiej oświaty są uczniowie i ich rozwój. Chcę, by w naszej gminie szkoły były bezpieczne, nowoczesne, przygotowujące nasze młode pokolenie do życia w tym trudnym i nieprzewidywalnym świecie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Magdalena Pawlik