Jesteś na > Oświata Kultura i Sport „Chodzimy w góry najpierw po to, by...

Oświata Kultura i Sport

12-01-2023

„Chodzimy w góry najpierw po to, by odpocząć…”. Stanisław Plaszczak – pasjonat turystyki

Turystyka jest jego największą pasją, toteż swój wolny czas poświęca aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Góry – to tutaj można się wyciszyć i obcować z naturą. Pan Stanisław Plaszczak jest aktywnym działaczem i propagatorem turystyki w naszej gminie.

Wspólnie z członkami żarowskich kół PTTK, a od kilku lat z kołem „Żarodreptaki”, przemierza szlaki najpiękniejszych polskich okolic. Łączy ich pasja uprawiania turystyki, odkrywania piękna swojego kraju, chęć społecznego działania. W naszym cyklu „Ludzie z pasją” dziś wywiad z Stanisławem Plaszczakiem, który na łamach naszej gazety opowiada, skąd zainteresowanie turystyką i zamiłowanie do pieszych wędrówek.

→ Kiedy zaczęła się Pana przygoda z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) w Żarowie?

Moja przygoda z PTTK zaczęła się w 1971r., kiedy wstąpiłem do koła PTTK „Łaziki” przy Dolnośląskich Zakładach Chemicznych. Niestety po wielu latach, po upadłości Zakładów Chemicznych, koło uległo rozwiązaniu. Zamiłowanie do turystyki sprawiło, że przez wiele lat turystykę uprawiałem indywidualnie. Zaczął się wówczas okres bardzo intensywnej turystyki górskiej kwalifikowanej. W tej formie przeszedłem praktycznie wszystkie pasma górskie w Polsce i niektóre w Czechach i Słowacji. Poznałem i przebyłem setki, a może tysiące kilometrów szlaków w Sudetach, Beskidach, Tatrach, Bieszczadach i Górach Świętokrzyskich. W tym czasie zdobyłem wiele odznak turystycznych, jak m.in. wszystkie rodzaje i stopnie Górskich Odznak Turystycznych (GOT PTTK), Koronę Gór Polskich i Sudetów, Koronę Ziemi Kłodzkiej, Sudecki Włóczykij, Bieszczadzkie Tysięczniki, Odznaki Krajoznawcze PTTK, Odznaki Turysta Przyrodnik PTTK, Wieże Widokowe Gór i Pogórzy i wiele, wiele innych.

Stanisław Plaszczak

Po wielu latach ponownie wstąpiłem do PTTK w 2015r., mając przede wszystkim na względzie korzystanie z wszelkich form działalności PTTK, jak również z bazy turystycznej PTTK. W 2019r. reaktywowano koło PTTK „Żarodreptaki” w Żarowie. Po wielu latach zaniechania działalności turystycznej w formie zorganizowanej grupa działaczy (oczywiście ze mną) poprzednich kół PTTK działających w Żarowie „Łaziki”, „Dreptaki”, „Żarodreptaki” postanowiła reaktywować koło PTTK pod nazwą „Żarodreptaki”.

→ Skąd zafascynowanie turystyką pieszą, górską…?

Turystyka to pasja, ale należy też pamiętać, że to bardzo szerokie pojęcie obejmujące różne formy i rodzaje. Nasza (Żarodreptaków) turystyka jest poznawcza, wypoczynkowa i zawierająca zdrowotne walory wędrownictwa. Turystykę górską, która dominuje w naszych wędrówkach, można określić słowami ks. Prof. Romana Rogowskiego, himalaisty, autora książek o tematyce górskiej, z którym spotkałem się kilkakrotnie na Ślęży: „… chodzimy w góry najpierw po to, by odpocząć, gdyż taki odpoczynek stanowi regenerację duszy i ciała. Następnie po to, by odnowić miłość i przyjaźń międzyludzką. W dolinach rodzą się antypatie, w górach nabiera się dystansu i odnawia się przyjaźń…”. Mówił również „… gdy wracam z gór, jestem pogodzony ze wszystkimi ludźmi”. Cóż więcej trzeba doświadczyć?

Stanisław Plaszczak

→ Wspólne wędrówki, piesze czy rowerowe, pozwalają odkryć ciekawe zakątki Polski, ale także spędzić czas w towarzystwie wyjątkowych ludzi. Tak jest również, przynależąc do PTTK?

Uczestniczenie w zorganizowanych wycieczkach integruje ludzi o wspólnych zainteresowaniach. Poznawanie walorów turystycznych zwiedzanych obiektów, obszarów przyrodniczych czy też uczestnictwo w aktywnej formie wypoczynku, mają ogromny wpływ na rozwój intelektualny i zdrowotny oraz na kształtowanie postaw społecznych. Przez dziesiątki lat obecności kół PTTK w Żarowie wielu działaczy przyczyniło się do rozwoju, rozpowszechnienia, popularyzowania turystyki w naszej gminie. Osoby o największych zasługach w tym zakresie to m.in.: Janina Tomala, Maryla Adamczak, Dorota Podemska, Stanisław Jaryczewski, Bolesław Moryl.

→ A czy gmina Żarów to ciekawy obszar turystyczny?

Dotychczas zorganizowane wycieczki piesze po Ziemi Żarowskiej pod przewodnictwem Pana Bogdana Muchy z Żarowskiej Izby Historycznej potwierdzają atrakcyjność tych wędrówek. Wiele zabytków architektury, obiektów historycznych, budowli sakralnych, pomników przyrody zachęcają do zwiedzania naszej gminy.

Stanisław Plaszczak

→ PTTK to grupa aktywnych i zaangażowanych osób. Warto należeć do PTTK?

Tak, warto należeć do PTTK. Zrzeszeni w kołach PTTK to ludzie niezwykle przyjaźni, oddani turystyce i krajoznawstwu, ceniący aktywne formy wypoczynku. Miło przebywać wśród takich ludzi. Będąc członkami PTTK kultywujemy tradycje turystyczne, bierzemy udział w zorganizowanych imprezach turystycznych, jak wycieczkach pieszych, górskich i nizinnych, rajdach, zlotach, poznajemy nasz region i nasz kraj. PTTK ułatwia nam udział w zorganizowanej formie uprawiania turystyki aktywnej, kwalifikowanej. Ułatwia zdobywanie odznak turystycznych z najbardziej popularną Górską Odznaką Turystyczną. Przynależność do PTTK zapewnia członkom z opłacaną składką członkowską, ubezpieczenie od NNW 24h/dobę, na terytorium całego świata. Znamiennym jest, że na rewersie sztandaru Zarządu Głównego PTTK znajduje się napis „Tylko poznawszy swój kraj można gorąco go ukochać i owocnie dla niego pracować”.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Magdalena Pawlik