Jesteś na > Bezpieczeństwo i Zdrowie Zdrowie i Pomoc Społeczna Bezpłatne opaski bezpieczeństwa dla...

Zdrowie i Pomoc Społeczna

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów
16-01-2023

Bezpłatne opaski bezpieczeństwa dla seniorów

Rusza nowy program Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023. Chodzi o zapewnienie wsparcia seniorom w wieku 65 lat oraz starszym, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia.

Seniorzy z Gminy Żarów mogą otrzymać darmowe opaski bezpieczeństwa. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z gotową do interwencji centralą. Udział w projekcie mogą wziąć osoby powyżej 65. roku życia. Chęć skorzystania z takiej formy pomocy można zgłaszać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarowie ul. Armii Krajowej 54 do 27.01.2023r.

W ramach programu, do którego przystępuje także Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie, seniorzy w wieku 65 lat oraz starsi mogą otrzymać darmowe opaski bezpieczeństwa.

Będą one wyposażone w co najmniej trzy z następujących funkcji:

* przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS

* detektor upadku

* czujnik zdjęcia opaski

* lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami

* funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wystarczy wcisnąć guzik alarmowy, znajdujący się na opasce, co umożliwi połączenie się z centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor, czyli ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka, podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji, dyspozytor może zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję rodzinę seniora, pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwać służby ratunkowe.

Obecnie pracownicy OPS-u sprawdzają, ile opasek będzie potrzebnych dla seniorów w Gminie Żarów. Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą zgłaszać taką chęć do 27 stycznia 2023. Wystarczy zadzwonić pod nr 743067019.

Ważne! Samo zgłoszenie nie jest równoznaczne z objęciem omawianym wsparciem.

Informacja: Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie