Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Bezpieczeństwo i Zdrowie Zdrowie i Pomoc Społeczna Każdy z jego pomocą może uratować...

  Zdrowie i Pomoc Społeczna

defibrylator
14-03-2023

Każdy z jego pomocą może uratować komuś życie

Kiedyś były używane jedynie w szpitalach i karetkach. Dziś automatyczne defibrylatory są coraz bardziej powszechne i pojawiają się między innymi w miejscach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy.

W nowoczesne urządzenia służące do przywracania prawidłowej akcji serca wyposażona jest również gmina Żarów. Znajdują się one na terenie naszych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, zakładach pracy, niektórych instytucjach oraz w przychodniach zdrowia:

- OSP Żarów

- OSP Wierzbna

- OSP Pożarzysko

- OSP Imbramowice

- OSP Mrowiny

- Centrum Medyczne Serafin-MED

- PE-MED NZOZ Żarów

- PCO Żarów

- GCKIS w Żarowie – basen

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED - Automated External Defibrillator) to specjalistyczne urządzenie, którym każdy z nas, bez specjalistycznego przeszkolenia, może udzielić profesjonalnej pomocy poszkodowanemu, zanim na miejsce dotrą służby ratownicze.

Defibrylator serca to urządzenie, które służy do tak zwanej defibrylacji. To określenie oznacza wygaszanie takich zaburzeń rytmu serca jak częstoskurcz komorowy bez tętna oraz migotanie komór. Są to sytuacje, w których mimo działających prawidłowo komórek w mięśniu sercowym, narząd ten nie kurczy się, a co za tym idzie – nie pompuje krwi. Działanie defibrylatora polega na przywracaniu prawidłowego rytmu serca poprzez krótkotrwałe zatrzymanie jego akcji. Trwająca ułamek sekundy przerwa w jego pracy daje szansę przywrócenia spontanicznego, prawidłowego krążenia. To, czym jest defibrylator i jakie ma działanie, można więc określić w skrócie jako urządzenie „resetujące” serce za pomocą prądu elektrycznego.

Magdalena Pawlik na podstawie informacji z UM Żarów

Foto: Pixabay