Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Inwestycje Spotkanie konsultacyjne w sprawie...

  Inwestycje

Uczestnicy spotkania
31-12-2019

Spotkanie konsultacyjne w sprawie dróg ekspresowych S5 i S8

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia w piątek, 20 grudnia odbyło się spotkanie konsultacyjne z burmistrzami, wójtami, prezydentami miast i gmin oraz samorządowcami z obszaru Dolnego Śląska w sprawie budowy dróg ekspresowych S5 i S8.

W spotkaniu, które odbyło się w Marcinowicach z inicjatywy Ministra Michała Dworczyka uczestniczyli także przedstawiciele wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Gminę Żarów reprezentowali burmistrz Leszek Michalak oraz zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

W trakcie spotkania Lidia Markowska dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła harmonogram prac związany z budową strategicznych dla województwa dolnośląskiego dróg ekspresowych. Szlaki komunikacyjne mają zapewnić lepszą komunikację subregionu wałbrzyskiego z Wrocławiem, tworząc tzw. sudecki Ygrek.

– Uczestniczyliśmy w tym spotkaniu z zastępcą burmistrza. Przypomnę tylko, że Rada Ministrów RP podjęła decyzję o nowelizacji rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, dzięki której do programu zostały wpisane dwie drogi ekspresowe – S8 z Kłodzka do Wrocławia, oraz S5 z Wrocławia przez Sobótkę i Świdnicę, do drogi ekspresowej numer 3 w Bolkowie. Będzie to droga, która od Wrocławia będzie przebiegała w kierunku Kłodzka jako droga ekspresowa. Na wysokości Łagiewnik, od tej drogi będzie odchodziła droga ekspresowa S5, która na naszym odcinku ma przebiegać bardzo blisko Świdnicy oraz między Jaworzyną a Świebodzicami, z pominięciem naszej gminy. Ustalenie priorytetu dla tego korytarza drogowego oznacza wstrzymanie wszelkich prac związanych z autostradą A4. Czas realizacji tej inwestycji został wskazany na 9-10 lat. Nas jako mieszkańców gminy Żarów interesuje również temat budowy ronda na niebezpiecznym skrzyżowaniu drogi powiatowej nr 3396 D w Mielęcinie z drogą krajową nr 5. W odpowiedzi od przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad usłyszeliśmy, że prace projektowe tego zadania są bardzo mocno zaawansowane. Zabezpieczono także środki finansowane na realizację tej inwestycji – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Foto: Facebook Gmina Marcinowice i doba.pl