Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Inwestycje Ruszyła rozbudowa świetlicy wiejskiej...

  Inwestycje

Budowa świetlicy
28-01-2020

Ruszyła rozbudowa świetlicy wiejskiej w Łażanach

Rozpoczęły się prace związane z rozbudową i modernizacją świetlicy wiejskiej w Łażanach.

Inwestycja realizowana jest przy udziale pozyskanych przez gminę Żarów funduszy unijnych, przyznanych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Całkowity koszt remontu budynku wyniesie ponad 800 tysięcy złotych, a przyznana kwota dofinansowania to 500.000,00 złotych.

– Świetlica wiejska to miejsce ważne dla całej społeczności lokalnej. Tu w Łażanach prężnie działa Stowarzyszenie Miłośników Łażan „Przyjazna Wieś”, Koło Gospodyń Wiejskich i klub sportowy „Zryw” Łażany, które dzięki zrealizowanym pracom będą miały okazję poszerzyć zakres swoich działalności – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Przebudowa świetlicy w Łażanach jest wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją. Ma to być ogólnodostępne miejsce, które będzie służyło lokalnej społeczności.

– Czekaliśmy na remont wiele lat. Jest to inwestycja, na którą wspólnie z Gminą Żarów, Gminnym Centrum Kultury i Sportu, Stowarzyszeniem Miłośników Łażan „Przyjazna Wieś” i Kołem Gospodyń Wiejskich pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Wspólnymi siłami napisaliśmy wniosek, który został wysoko oceniony, na 200 złożonych wniosków nasz uzyskał 21 miejsce – informuje radna Maria Tomaszewska.

– Wspólnie aktywnie działamy na rzecz naszej społeczności. W 2012r. opracowana została Sołecka Strategia Rozwoju, gdzie ta inwestycja została już wtedy zaplanowana. Rok temu oficjalnie otrzymaliśmy promesę na dofinansowanie rozbudowy świetlicy. Za pomoc, zaangażowanie i wsparcie dziękujemy również radnej Marii Tomaszewskiej – mówi Mieczysław Faruń ze Stowarzyszenia Miłośników Łażan „Przyjazna Wieś”.

– Po zakończeniu rozbudowy świetlicy Koło Gospodyń Wiejskich, jak również nasze Stowarzyszenie planuje realizację wielu nowych zajęć. Liczymy na współpracę z naszą młodzieżą, a także seniorami. W planach są warsztaty kulinarne, gdzie będziemy uczyć się pieczenia ciast i chleba oraz warsztaty gotowania. Kolejnym pomysłem jest również uruchomienie klubokawiarni oraz czytelni – podkreśla Krystyna Faruń z Koła Gospodyń Wiejskich.

Nowe zajęcia, warsztaty zamierza tutaj także organizować Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

– Zmodernizowana świetlica wiejska to ma być centrum kultury wsi, gdzie spotykać się będą dzieci, młodzież i seniorzy. Planujemy zrealizować tutaj wiele nowych zajęć. Będą to warsztaty ceramiczne, plastyczne, utworzenie koła filmowego i poprowadzenie warsztatów fotograficznych. Na razie nie będziemy zdradzać szczegółów, musimy poczekać na zakończenie wszystkich prac – mówi Tomasz Pietrzyk dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Rozbudowa świetlicy ma potrwać do końca tegorocznych wakacji. Otwarcie zmodernizowanej świetlicy zaplanowane zostało na wrzesień 2020 roku.