Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Inwestycje Umowa na budowę kolejnych dróg podpisana

  Inwestycje

Podpisanie umowy na budowę dróg
09-05-2023

Umowa na budowę kolejnych dróg podpisana

Jeszcze w maju, jak zapowiada wykonawca inwestycji, rozpoczną się prace przy budowie dróg na ul. Cembrowskiego i Stumetrówki w Żarowie.

Burmistrz Leszek Michalak wraz z zastępcą burmistrza Przemysławem Sikorą podpisali umowę na przebudowę kolejnych dróg na terenie naszego miasta przy ul. Cembrowskiego, Stumetrówki i Ks. Jadwigi. Inwestycję realizować będzie firma ANKRA wyłoniona z przetargu, która zgodnie z podpisaną umową, ma 400 dni na zrealizowanie całego zadania.

podpisanie umowy na budowę dróg

- Pod koniec kwietnia gmina Żarów podpisała umowę z wykonawcą na wykonanie przebudowy trzech dróg na terenie gminy Żarów przy ul. Ks. Jadwigi, Cembrowskiego i Stumetrówki. Pozyskaliśmy dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład. Jest to już kolejne dofinansowanie na drogi realizowane na terenie naszej gminy. W ramach inwestycji, która wyniesie 5 mln zł, a dofinansowanie 3,8 mln zł wykonana zostanie nawierzchnia z kostki betonowej, kanalizacja deszczowa, a także oświetlenie energooszczędne w technologii LED. Dodatkowo na ul. Ks. Jadwigi wykonana zostanie również ścieżka rowerowa i chodniki. Prace rozpoczną się w tym roku, inwestycja będzie trwała 13 miesięcy, zgodnie z umową prace kontynuowane będą na przełomie dwóch lat – wyjaśnia zastępca burmistrza Przemysław Sikora.

burmistrz Leszek Michalak podczas podpisania umowy

Z mających się rozpocząć już niebawem inwestycji cieszą się także mieszkańcy tych terenów, którzy czekali długie lata na przebudowę i modernizację dróg.

przekazanie placu budowy

przekazanie placu budowy

ptrzekazanie placu budowy

przekazanie placu budowy

przekazanie placy budowy

- Jako mieszkaniec ul. Ks. Jadwigi chcę wyrazić swoje zadowolenie, że została podpisana umowa na wykonanie tej drogi. Mieszkam tutaj 17 lat i najwyższy czas, aby wykonać przebudowę tej drogi. Jestem zadowolony, jak i większość mieszkańców, że droga tutaj powstanie. Mam nadzieję, że droga powstanie jak najszybciej i nie będzie się to przeciągało w czasie i już niebawem będziemy mogli cieszyć się nawierzchnią utwardzoną. Ta, która jest dotychczas była zmieniana wiele razy, teren jest grząski, jest bardzo dużo kurzu w lecie, w zimie bardzo mokro i grząsko. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy jeździli nową i utwardzoną drogą i cieszyli się brakiem kurzu, co jest dla nas wielką bolączką. Ze swojej strony dziękuję za tę inicjatywę, za pozyskanie przez gminę wszystkich dodatkowych funduszy na wykonanie remontu tej drogi. Odliczamy teraz czas i czekamy, aż będziemy jeździli nową drogą – mówi mieszkaniec ul. Ks. Jadwigi w Żarowie Tomasz Rudnik.

Firma, która będzie realizować to zadanie inwestycyjne, zamierza jeszcze w maju rozpocząć pierwsze prace przy ul. Cembrowskiego w Żarowie.

ul. Ks. Jadwigi w Żarowie

- Po przekazaniu placu budowy i otrzymaniu dokumentów rozpoczniemy inwestycję. Drogi zgodnie z ogłoszeniem będą wykonywane z kostki betonowej i to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo pozwala na szybkie, w ramach awarii, ściągnięcie tej nawierzchni. Myślę, że to jest dobry wybór. Umowa na wykonanie zadania trwa 400 dni, ale my będziemy chcieli ją stosunkowo szybko zakończyć i dołożymy należytej staranności, aby te drogi jak najszybciej wykonać – mówi prezes firmy ANKRA Katarzyna Potoczna.

ul. Cembrowskiego w Żarowie

Całkowity koszt budowy nowych dróg przy ul. Ks. Jadwigi, Cembrowskiego i Stumetrówki wyniesie 5.090.000,00 zł. Na przebudowę dróg gminnych gmina Żarów pozyskała dofinansowanie w wysokości 3.800.000,00 złotych w ramach pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych Rządowy Fundusz Polski Ład.

Stumetrówka

Magdalena Pawlik na podstawie informacji z Referatu Inwestycji UM Żarów