Urząd Miejski w Żarowie
woj. dolnośląskie, powiat świdnicki

ul. Zamkowa 2, 58-130 Żarów
Jesteś na > Inwestycje Wiadomości: Projekty współfinansowane... Rozpoczęły się prace przy realizacji...

  Wiadomości: Projekty współfinansowane z UE

Koparka
12-06-2019

Rozpoczęły się prace przy realizacji II etapu budowy kanalizacji w Mrowinach

Ruszyły pierwsze prace przy budowie kanalizacji w Mrowinach. Jest to już drugi etap tej inwestycji, która w latach 2017-2018 została zrealizowana w części Mrowin. Roboty rozpoczęły się na odcinku od ulicy Wojska Polskiego w Mrowinach.

Rozpoczęliśmy drugi etap budowy kanalizacji sieci sanitarnej, wodociągowej i deszczowej. Prace rozpoczęły się od sfrezowania nawierzchni asfaltowej, a całość inwestycji zakończy się odtworzeniem i odbudową zniszczonej nawierzchni drogowej – wyjaśnia Krzysztof Droźnik z Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego i Handlowego „COM-D” Sp. z o.o. wykonawca inwestycji.

Budowa kanalizacji to ogromne przedsięwzięcie, które wiąże się z licznymi utrudnieniami, zwłaszcza w ruchu drogowym.

Cieszymy się, że kolejne prace przy budowie kanalizacji są na terenie naszej wsi kontynuowane. Jednak inwestycja wiąże się z licznymi uciążliwościami, które z pewnością będą występowały do zakończenia wszystkich prac. Dlatego kierujemy apel do naszych mieszkańców, ale także tych, którzy korzystają z poszczególnych objazdów, aby dostosować odpowiednią prędkość do przejazdu przez drogi. Największym utrudnieniem teraz dla naszych mieszkańców jest opadający kurz, zwłaszcza przy tak wysokich temperaturach – mówi Roman Konieczny przewodniczący Rady Miejskiej i mieszkaniec Mrowin. Są to już kolejne prace kanalizacyjne na terenie Mrowin.

Najtrudniejszy był pierwszy etap tej inwestycji. Utrudnienia musimy przeczekać, bo jest to inwestycja bardzo nam wszystkim potrzebna – dodaje Krystyna Popek sołtys Mrowin.

W ramach drugiego etapu wykonane zostaną sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, usunięcie kolizji z kanalizacją deszczową, odtworzenie nawierzchni asfaltowych oraz wykonanie przepompowni ścieków wraz z zasilaniem. Budowa kanalizacji w Mrowinach to kolejne zadanie, które realizowane jest przy współudziale środków Unii Europejskiej.

Jest to kolejny etap realizacji tej inwestycji współfinansowany ze środków Unii Europejskiej poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypomnę tylko, że w ramach tego dużego zadania inwestycyjnego wykonane zostały prace kanalizacyjne w Łażanach, przy pierwszym etapie budowy kanalizacji w Mrowinach, Kalnie oraz w Żarowie. Przed nami jeszcze trzeci etap budowy kanalizacji w Mrowinach oraz przy ul. Słowiańskiej w Żarowie. Drugi etap prac w Mrowinach to nie tylko kanalizacja sanitarna, to także wykonanie nowego wodociągu. Największym problemem w Mrowinach był wodociąg azbestowy, który ulegał ciągłemu uszkodzeniu. Duża część tego wodociągu jest wymieniona, a w ramach tego projektu założona jest wymiana pozostałej sieci wodociągowej z rur azbestowych – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Łączny koszt tego etapu to kwota 5 598 765,43 złotych. Budowa kanalizacji w Mrowinach, Kalnie i Żarowie realizowana jest w ramach dużego zadania, którego całkowita wartość wynosi 23.188.242,14 złotych. Dofinansowanie zostało przyznane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 11.940.907,76 złotych.

Magdalena Pawlik